Eksperci: potrzebna lepsza edukacja w profilaktyce raka

20 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Oprócz programu przesiewowych badań cytologicznych w ramach profilaktyki raka szyjki macicy potrzebna jest lepsza edukacja, zaczynając od młodzieży w szkołach - przekonywali eksperci podczas debaty nt. profilaktyki i leczenia w ginekologii onkologicznej.

Debatę nt. "Znaczenie nowoczesnych metod profilaktyki, diagnostyki i leczenia w ginekologii onkologicznej" zorganizowała w poniedziałek Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości działająca na rzecz edukacji nt. ginekologii onkologicznej.

Prezes Organizacji Ida Karpińska mówiła, że rocznie w Polsce ok. 2,5 tys. kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, a ok. 4 tys. dowiaduje się, że są chore. Jak mówiła, nadal jest wiele do zrobienia, aby kobiety wcześniej zgłaszały się do lekarza.

Prezes Polskiej Unii Onkologii i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dr Janusz Meder poinformował, że statystyki poprawiły się, bo według najnowszych szacunków w tym roku ok. 3 tys. kobiet dowie się o tym, że są chore na raka szyjki macicy, a ok. 1,5 tysiąca - umrze z powodu tej choroby. "Dodał, że nadal wiele kobiet zgłasza się do lekarza zbyt późno, w zaawansowanym stadium choroby".

"W edukacji jest cała siła" - podkreślał i przekonywał, że potrzebna jest lepsza edukacja m.in. w szkołach na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może wywoływać raka szyjki macicy. "Młodzież pozyskuje wiedzę z internetu, a brakuje rzetelnej informacji w szkołach na temat bezpiecznych zachowań seksualnych, które mogą ochronić przez zakażeniem się m.in. wirusem HPV" - ocenił Meder.

Zwrócił też uwagę, że program badań profilaktycznych bez odpowiedniej edukacji na temat znaczenia tych badań w profilaktyce raka szyjki macicy nie wystarcza i zaledwie 25 proc. kobiet, do których wysłano zaproszenie na bezpłatne profilaktyczne badanie cytologiczne, zgłasza się na nie. "Na wsiach i w małych miasteczkach takie zaproszenia się nie sprawdzają, a lepszym rozwiązaniem byłoby zaangażowanie lekarzy rodzinnych i pielęgniarek, aby bezpośrednio zachęcali pacjentki do zrobienia badań cytologicznych" - uważa dr Meder.

Mazowiecki konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej dr Krzysztof Gawrychowski podkreślił, że "to ile jest zachorowań na raka szyjki macicy w dużej mierze zależy od nas samych, ponieważ w przypadku tego schorzenia czynniki ryzyka zależą od nas". "Im wcześniej młodzi ludzie będą wiedzieli jakie są te ryzyka, tym bardziej będą odpowiedzialni" - mówił wskazując, że edukacja taka potrzebna jest już w szkołach.

Dr Małgorzata Rekosz z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie także oceniła, że trzeba większy nacisk położyć na edukację szkolną o czynnikach zagrożenia. Ponadto, by zwiększyć liczbę kobiet zgłaszających się na badania cytologiczne należy prowadzić w różnych środowiskach dopasowane do danej grupy działania. "Niezbędne jest włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz nauczycieli w edukację nt. roli badań profilaktycznych" - mówiła.

Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) należą do najbardziej powszechnych na świecie. Wirus przenosi się głównie drogą płciową, poprzez bezpośredni kontakt błon śluzowych genitaliów, ale też skóry w ich okolicach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że nawet do 80 proc. ludzi aktywnych seksualne przechodzi na jakimś etapie życia zakażenie HPV; u większości z nich ma ono charakter przemijający, a u części przechodzi w postać przewlekłą, która zwiększa ryzyko zachorowania na różne rodzaje raka. Na ponad 100 znanych podtypów HPV, kilkanaście ma działanie rakotwórcze.

Eksperci WHO szacują, że zakażenia HPV odpowiadają za niemal 100 proc. przypadków raka szyjki macicy, a ponadto za 90 proc. przypadków raka odbytnicy, 40 proc. przypadków raka zewnętrznych narządów płciowych - tj. sromu, pochwy i prącia, ale też za pewien odsetek nowotworów głowy i szyi, w tym 12 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz ok. 3 proc. raków jamy ustnej. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!