Dieta może zwiększać ciśnienie u czarnych mieszkańców USA

20 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Różnice w sposobie odżywiania mogą w dużej mierze wyjaśniać częstsze występowanie podwyższonego ciśnienia tętniczego u żyjących w USA osób rasy czarnej - informuje „New Scientist”.

Naukowcy z Northwestern University zbadali skład chemiczny próbek moczu 1559 czarnych i białych obywateli USA. Oprócz porównywania obecnych w nim metabolitów, pytano też badanych o ich dietę oraz ciśnienie tętnicze, mierzone cztery razy w ciągu trzech tygodni.

Jak się okazało, dieta może wyjaśnić od jednej trzeciej do połowy różnicy w poziomie ciśnienia tętniczego pomiędzy białymi a czarnymi Amerykanami płci męskiej, zaś jedną czwartą w przypadku kobiet.

W porównaniu z białymi, Afroamerykanie spożywają mniej pokarmów mogących obniżać ciśnienie – białka pochodzenia roślinnego, żelaza potasu i wapnia. Większy jest natomiast udział w diecie substancji podnoszących ciśnienie – cholesterolu oraz glicyny – aminokwasu, którego duże ilości zawiera mięso.

Zdaniem cytowanego przez „New Scientist” współautora badań Jeremy’ego Nicholsona z londyńskiego Imperial College mechanizmy genetyczne mogą wzmacniać efekt złej diety. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!