Gorsze zdrowie i wykształcenie - odległe skutki wojny badane po latach

21 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Mieszkanie w kraju doświadczonym przez wojnę zwiększa ryzyko problemów ze zdrowiem fizycznym i psychologicznym już w starszym wieku - wynika z nowego badania odległych konsekwencji II wojny światowej dla mieszkańców Europy.

Badając konsekwencje II wojny światowej naukowcy koncentrowali się dotychczas przede wszystkim na uczestnikach frontu. Mniej uwagi poświęcali temu, jak tak potężny konflikt odbija się na cywilach jeszcze w kilkadziesiąt lat później. "Biorąc pod uwagę skalę II wojny światowej i sposoby, w jakie ona zmieniła świat, dostępna dziś literatura ekonomiczna poświęcona jej długotrwałym konsekwencjom jest dość skąpa" - mówi zauważa Joachim K. Winter of the University of Munich.

Podczas II wojny światowej zginęło 3 proc. mieszkańców Ziemi, głównie mieszkańców Europy (39 mln osób, z czego połowę stanowili cywile). W efekcie sześciu lat walk i bombardowań setki tysięcy rodzin traciły majątek, gromadzony przez pokolenia, i budynki. Prześladowania, głód i tułaczka były codziennością w krajach ogarniętych działaniami wojennymi. Zdarzały się jednak również w spokojniejszej, zamożnej Europie Zachodniej. Wszędzie rozdzielano rodziny, a dzieci traciły ojców i były świadkami potworności wojny.

Odległe konsekwencje wojny badali niedawno ekonomiści z USA i Niemiec. Analizowali szczegółowe informacje na temat 20 tys. osób mających co najmniej 50 lat. Badani pochodzili z kilkunastu państw Europy, m.in. Polski, Belgii, Czech, Francji, Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Naukowcy brali pod uwagę ich doświadczenia wojenne, oceniali też wykształcenie, status rodzinny, zamożność i stan zdrowia w późniejszym okresie. Wyniki przedstawili w marcowym numerze "Review of Economics and Statistics".

Okazało się, że życie na terenie objętym przez działania w trakcie II wojny oznacza stosunkowo gorsze zdrowie w późniejszym życiu. U tych uczestników badania, którzy bezpośrednio doświadczyli wojny, ryzyko późniejszego zachorowania na cukrzycę rosło o 3 proc., a ryzyko depresji - o 5,8 proc. Ludzie ci nieco rzadziej wchodzili też w związki małżeńskie i byli mniej zadowoleni z życia. Byli też gorzej wykształceni niż ich rówieśnicy z krajów, których wojna tak bardzo nie dotknęła. Ponieważ podczas wojny zginęło wielu mężczyzn, tym samym malało prawdopodobieństwo, że kobieta zdoła wyjść za mąż. Jednocześnie wiele dzieci dorastało bez ojców, co jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o niższym poziomie ich wykształcenia - tłumaczą naukowcy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!