Gigantyczny wirus może uszkadzać stawy

21 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pięć razy większy od zwykłych wirusów mimiwirus może mieć związek z chorobami stawów – informuje „New Scientist”.

Mimiwirus został odkryty w 1992 roku w przemysłowej wieży chłodniczej w Bradford, a zidentyfikowany w 2003 przez badaczy z Universite de la Mediterranee w Marsylii. To największy znany dwuniciowy wirus DNA. Jego białkowa otoczka (kapsyd) ma kształt dwudziestościanu foremnego o średnicy sięgającej 400 nanometrów, czyli jest kilkakrotnie większy od typowych wirusów i przypomina rozmiarami bakterię. Także jego genom jest wyjątkowo duży – 1 181 404 par zasad z 1258 genami. Do niedawna mimiwirusy uważano po prostu za osobliwość bez znaczenia klinicznego. Wiadomo było, że zakażają i zabijają ameby.

Przeglądając dostępne biblioteki genów, Thierry Hennet z uniwersytetu w Zurychu zauważył, że mimiwirusy wytwarzają białka bardzo podobne do ludzkiego kolagenu – głównego białka tkanki łącznej. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów układ odpornościowy niszczy kolagen.

Zespół Henneta przeprowadził badania na myszach. Pierwszej wstrzyknięto mieszaninę 60 białek mimiwirusa, drugiej – tylko podobne do kolagenu wirusowe białko L71, zaś trzeciej – krowi kolagen, o którym wiadomo, że powoduje zapalenie stawów.

Zgodnie z przewidywaniami, w grupie która dostała krowi kolagen rozwinęły się najpoważniejsze przypadki zapalenia stawów. Jednak u wszystkich myszy którym wstrzyknięto białka mimiwirusa zapalenie stawów było częstsze niż w grupie kontrolnej.

Następnie Hennet zbadał próbki krwi pobranej od 100 osób z zapaleniem stawów i 100 osób które nie cierpiały na tę chorobę. Znalazł przeciwciała przeciwko białku L71 u 22 osób z zapaleniem stawów, natomiast w zdrowej grupie występowały tylko u sześciu osób, co może wskazywać na związek tego białka z zapaleniem stawów u ludzi.

Wyniki badań krwi sugerują, że ludzie wchodzą w kontakt z mimiwirusem, jednak samo zakażenie nie jest przyczyną zapalenia stawów. Mniej więcej w co trzeciej próbce – zarówno w przypadku osób z zapaleniem stawów jak i zdrowych – występowały przeciwciała przeciwko L425, głównemu białku otoczki mimiwirusa. Wskazuje to, że zetknął się z nim taki sam odsetek osób z obu grup.

Hennet znalazł mimiwirusy w 2 z 10 losowo pobranych próbek z Jeziora Zurychskiego. “Są wszędzie i nie możemy uniknąć kontaktu z nimi" – uważa. Jego zdaniem związek pomiędzy mimiwirusem a reumatoidalnym zapaleniem stawów wymaga dalszych badań.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!