Potencjalne terapeutyczne zastosowania ecstasy

21 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ecstasy może być pomocne w leczeniu zaburzeń lękowych i zespołu stresu pourazowego (PTSD) – wynika z badań brytyjskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach czasopisma „Biological Psychiatry”.

Badacze z Imperial College London (Wielka Brytania) zaobserwowali, że MDMA (3,4-Metylenodioksymetamfetamina), czyli właśnie ectasy, zmniejsza aktywność układu limbicznego – struktury zaangażowanej w powstawanie emocji – oraz osłabia połączenia między płatem skroniowym przyśrodkowym a przyśrodkową korą przedczołową. Odwrotne efekty występują u osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych.

Narkotyk nasila również komunikację pomiędzy ciałem migdałowatym a hipokampem. Redukcję połączeń w tych obszarach obserwuje się u pacjentów z zespołem stresu pourazowego.

„Rezultaty naszych badań sugerują, że MDMA może zostać wykorzystane w leczeniu lęku i PTSD, ale musimy zachować ostrożność, by nie wyciągać pochopnych wniosków na podstawie eksperymentu z udziałem zdrowych osób. Powinniśmy przeprowadzić badania na pacjentach i sprawdzić, czy otrzymamy takie same efekty” – mówi prof. David Nutt.

Niniejszy eksperyment został przeprowadzony na 25 ochotnikach, którzy zgodzili się przyjąć pigułkę ecstasy lub placebo, a następnie poddać się obrazowaniu mózgu przy zastosowaniu metody fMRI (funkcjonalnego rezonasu magnetycznego).

„Zauważyliśmy, że MDMA wywoływało redukcję przepływu krwi w regionach mózgu odpowiedzialnych za emocje i pamięć. Te efekty mogą być powiązane z uczuciem euforii, jakiego doświadczają ludzie zażywający ten narkotyk” – komentuje dr Robin Carhart-Harris.

Podczas badania mózgu poproszono także uczestników eksperymentu o przywołanie najlepszych i najgorszych wspomnień.

Okazało się, że pod wpływem ecstasy osoby badane oceniały ulubione wspomnienia jako bardziej żywe, pozytywne i intensywne pod względem emocjonalnym niż zazwyczaj, a wspomnienia określane na co dzień jako nieprzyjemne wydawały im się mniej negatywne.

Wstępne badania nad pomocniczym wykorzystaniem MDMA w psychoterapii zespołu stresu pourazowego już przyniosły obiecujące rezultaty. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!