4-latka po przeszczepie wątroby trafi do rodziny zastępczej

21 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Czterolatka z Bodzanowic (Opolskie), która we wrześniu zatruła się grzybami i przeszła przeszczep wątroby, trafi do rodziny zastępczej w powiecie oleskim – zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy w Oleśnie. Dziewczynka wciąż przebywa w Centrum Zdrowia Dziecka.

Podczas wtorkowej sprawy, która toczyła się za zamkniętymi drzwiami, sąd postanowił też pozbawić władzy rodzicielskiej matkę dziecka (w lutym 2012 roku jej prawa zostały ograniczone). Sąd oddalił również wniosek dziadków dziewczynki o ustalenie ich rodziną zastępczą - poinformowała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu okręgowego.

Dziecko - zgodnie z postanowieniem - ma trafić do rodziny z powiatu oleskiego, która mieszka 20 km od rodzinnego domu czterolatki. Jak poinformowała Kosowska-Korniak, nie jest to zawodowa rodzina zastępcza, ale przeszła specjalny kurs i uzyskała niezbędne kwalifikacje. Ma też trójkę swoich dzieci.

„Potwierdzono m.in., że w domu jest czysto i sterylnie, bo taki warunek musiał być spełniony, by mogło w nim przebywać dziecko po przeszczepie. Matka z rodziny zastępczej zadeklarowała też, że zrezygnuje z pracy i całkowicie poświęci się dzieciom” – powiedziała PAP Kosowska-Korniak.

Do sądu wpłynęły w sumie trzy wnioski ws. ustanowienia rodziny zastępczej. Poza rodziną, której sąd ostatecznie powierzył opiekę nad dziewczynką, starała się o to również lekarka spod Łomży, która – jak poinformowała Kosowska-Korniak – w przeddzień rozprawy wycofała wniosek. O opiekę nad dzieckiem zabiegali też dziadkowie dziecka. Sąd ponownie oddalił ich wniosek. Podobnie, jak w kwietniu ubiegłego roku, gdy uznał, że są oni nieporadni życiowo i mimo dobrych chęci nie powinni opiekować się dzieckiem. Tym bardziej, że dziewczynka musi mieć zapewnioną specjalistyczną opiekę.

Rzeczniczka CZD Joanna Komolka powiedziała PAP we wtorek, że dziecko musi mieć m.in. na stałe zapewnioną specjalną dietę, przyjeżdżać na kontrole do CZD, przejść rehabilitację i – co szczególnie ważne - dwa razy dziennie przyjmować leki przeciwodrzutowe.

Dodała, że czterolatka jest w coraz lepszym stanie. Przechodzi rehabilitację ruchową i neurologiczną, pracuje też z logopedą. Dodała jednak, że nie wiadomo, kiedy dziecko będzie mogło opuścić Centrum. Zapowiedziała, że przed przekazaniem czterolatki rodzinie zastępczej być może zajdzie potrzeba przeszkolenia ich w CZD.

Dziewczynka w połowie września zatruła się muchomorem sromotnikowym, po tym jak zjadła zupę przygotowaną przez dziadków z zebranych w lesie grzybów. Dziecko trafiło do szpitala w Oleśnie, skąd zostało przewiezione do CZD w Warszawie.

Dziewczynka była w ciężkim stanie z poważnym uszkodzeniem wątroby. Zakwalifikowano ją do przeszczepu tego organu, a po kilku dniach, gdy znaleziono dawcę, przeszła operację.

Wtorkowa decyzja sądu jest nieprawomocna.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!