Debata PAP: Schizofrenia – perspektywa społeczna, sytuacja w Polsce

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Społeczno-ekonomiczne koszty schizofrenii, jako choroby ludzi młodych, będą tematem debaty organizowanej przez PAP w czwartek 23 stycznia. Po raz pierwszy przedstawiony zostanie też raport „Schizofrenia – perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce”.

W debacie udział wezmą psychiatrzy, w tym konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Marek Jarema, przedstawiciele towarzystw naukowych, Ministerstwa Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych, a także farmakoekonomiści, przedstawiciele pacjentów i autorzy raportu. Jest ona organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Punktem wyjścia do debaty będzie fakt, że schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które diagnozuje się przeważnie u osób młodych, dopiero wchodzących w dorosłość, zaczynających rozwój zawodowy czy zakładających rodziny. Rozpoznanie choroby często staje się początkiem dramatycznych zmian w życiu zarówno samych pacjentów, jak i ich bliskich.

Ogólnie szacuje się, że na schizofrenię zapada co roku 15 na 100 tys. osób, co w Polsce odpowiada ok. 6 tys. ludzi. Z najnowszego, pierwszego tak obszernego raportu nt. schizofrenii i jej kosztów społecznych wynika, że przeciętny polski pacjent cierpiący na to schorzenie miał 27 lat, gdy postawiono mu diagnozę. Obecnie liczy sobie 38,5 roku.

Nieco mniej niż połowa z tych osób pracowała w momencie rozpoznania, ale po diagnozie aż 72 proc. zatrudnionych utraciło pracę i aktualnie 58 proc. wszystkich jest na rencie.

Co ważne, odsetek zatrudnionych spada wraz z liczbą pobytów pacjentów w szpitalu. W grupie, która odbyła 5 lub więcej hospitalizacji nie pracuje aż 93 proc. osób, a w grupie, która w szpitalu była raz lub dwa razy – odpowiednio 53 proc. i 59 proc.

Dane te wskazują, że schizofrenia stanowi nie tylko obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, ale też generuje ogromne wydatki z publicznego budżetu, związane z wysokim wskaźnikiem bezrobocia ludzi, którzy na nią cierpią.

Uczestnicy czwartkowej debaty będą m.in. próbowali odpowiedzieć na pytania: czy Polskę stać na to, by schizofrenia wyłączała młodych ludzi z rynku pracy i z życia społecznego? Co można zrobić w celu ich aktywizacji zawodowej? Czy praca może być dla nich elementem skutecznej terapii?

Eksperci będą się też zastanawiać nad sposobami poprawy skuteczności leczenia pacjentów ze schizofrenią, możliwością zmniejszenia liczby oraz czasu trwania ich hospitalizacji, które są nie tylko kosztowne, ale też zwiększają ryzyko wykluczenia z rynku pracy. Przytoczą przykłady rozwiązań stosowanych w tym celu w innych krajach Europy.

Podczas debaty zaprezentowane również zostaną – ujęte w najnowszym raporcie – pierwsze wyliczenia na temat kosztów schizofrenii w Polsce.

Debata PAP na temat schizofrenii ma charakter zamknięty, jej przebieg będzie można śledzić on-line w godzinach 14.30-16.30. na stronie www.pap.pl. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!