Radość życia pozwala zachować sprawność fizyczną

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Ludzie w podeszłym wieku, którzy potrafią cieszyć się życiem, dłużej pozostają sprawni podczas wykonywania codziennych aktywności – informuje „Canadian Medical Association Journal”.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London (Wielka Brytania) wykazało powiązanie między dobrym samopoczuciem psychicznym a kondycją fizyczną u osób powyżej 60 roku życia.

Badacze podzielili 3199 badanych na trzy grupy obejmujące różne przedziały wiekowe (60-69, 70-79, 80 i więcej), a następnie zapytali uczestników o stopień zadowolenia z życia. Przez 8 lat śledzili, jak radzą sobie oni z codziennymi aktywnościami: wstawaniem z łóżka, ubieraniem się czy kąpielą, a także jak szybko chodzą.

„Rezultaty badania pokazały, że starsi ludzie, którzy są szczęśliwsi i bardziej cieszą się życiem, wolniej tracą sprawność fizyczną wraz z upływem czasu” – stwierdził dr Andrew Steptoe, jeden z badaczy.

Badani o złym samopoczuciu psychicznym byli trzykrotnie bardziej narażeni na problemy z wykonywaniem codziennych aktywności.

Okazało się, iż najszczęśliwsze były osoby z grupy wiekowej 60-69 lat oraz te o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym, wysokim poziomie wykształcenia, pozostające w związkach małżeńskich i aktywne zawodowo.

Najmniejsze zadowolenie z życia deklarowali ludzie przewlekle chorzy, cierpiący na choroby serca, cukrzycę, artretyzm, depresję lub będące po wylewie.

Jednak nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników, korelacja między radością życia a sprawnością fizyczną utrzymywała się na istotnym statystycznie poziomie.


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!