Naturalne przeciwutleniacze chronią przed cukrzycą typu 2

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Związki flawonowe występujące w niektórych produktach spożywczych mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 i innych groźnych chorób – czytamy w „Journal of Nutrition”.

Badacze z University of East Anglia i King’s College London (Wielka Brytania) doszli do wniosku, że ludzie, którzy konsumują duże ilości flawonoidów – naturalnych przeciwutleniaczy – charakteryzują się niższym poziomem insulinooporności, lepszą regulacją glukozy we krwi i są mniej narażeni na utrzymywanie się stanu zapalnego w organizmie. To sprawia, iż występuje u nich mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, a nawet raka.

„Nasze badanie dotyczyło korzyści płynących z jedzenia pewnych podgrup flawonoidów. Skupiliśmy się na flawonach obecnych w ziołach i warzywach takich, jak pietruszka, tymianek, czy seler oraz na antocyjanach, które można znaleźć w owocach jagodowych, czerwonych winogronach, winie, a także innych owocach i warzywach o czerwonawym lub niebieskawym odcieniu” – mówi prof. Aedin Cassidy, współautorka badania.

Naukowcy przekonują, że zdrowotne właściwości posiadają również herbata i czekolada, bo także stanowią bogate źródło związków flawonowych.

W badaniu uczestniczyło ponad 2 tys. kobiet, które wypełniały specjalne kwestionariusze żywieniowe i poddały się analizie krwi w celu określenia stanu zdrowotnego na podstawie wskaźników regulacji glukozy, poziomu zapalenia i wrażliwości na insulinę.

Jak wspomniano wyżej, wyniki pokazały, że wysokie spożycie produktów zawierających flawonoidy wiązało się ze sprawniejszym funkcjonowaniem organizmu i mniejszym ryzykiem chorób. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!