Magnetyczna terapia pomaga na migrenę

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Przezczaszkowa terapia magnetyczna (TMS) może łagodzić objawy migreny, przynajmniej u niektórych pacjentów – informuje serwis „BBC News/Health”.

Metoda przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) za pomocą przykładanego do głowy przenośnego urządzenia wytwarzającego krótkie impulsy była wcześniej wykorzystywana między innymi w leczeniu depresji czy przy odzwyczajaniu od palenia. Modyfikuje ona działanie mózgu, zmieniając funkcjonowanie poszczególnych komórek.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż na migrenę cierpi na świecie 11 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 320 mln osób. W Polsce to około 4 miliony. Trzy czwarte z nich stanowią kobiety. Bóle migrenowe bywają tak silne, że uniemożliwiają cierpiącym na nie osobom normalną aktywność.

Specjaliści wyróżniają kilka odmian migreny – na przykład z aurą lub bez aury (aura to zespół objawów neurologicznych - są to najczęściej zaburzenia widzenia, jak mroczki i błyski przed oczami, zaburzenia pola widzenia, a nawet przejściowa ślepota). W leczeniu napadu migreny stosuje się zwykle typowe leki przeciwbólowe - na przykład aspirynę czy paracetamol, czasami również akupunkturę.

Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence (NICE) oficjalnie ogłosił, że chociaż niewiele przeprowadzono w tej dziedzinie badań, u niektórych pacjentów TMS może łagodzić objawy migreny. Na przykład podczas badań z udziałem 164 pacjentów TMS działała dwa razy częściej niż placebo – aż u 40 proc. pacjentów ból ustąpił w dwie godziny po wykonaniu terapii.

Procedura wciąż jest stosunkowo nowa, zatem dane dotyczące jej skuteczności i bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie dopiero się pojawią.

Jak skomentowała Wendy Thomas z organizacji Migraine Trust, metoda TMS może być pomocna w przypadku osób, u których nie poskutkowały inne sposoby leczenia. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!