Starsi ludzie funkcjonują na wysokim poziomie intelektualnym

22 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Z wiekiem procesy poznawcze ulegają spowolnieniu, ponieważ mózg musi brać pod uwagę więcej zmagazynowanych informacji, a nie dlatego, że jego działanie ulega pogorszeniu – informuje „Journal Topics in Cognitive Science”.

Badacze z Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) doszli do wniosku, że wyniki badań wskazujące na pogorszenie zdolności kognitywnych u ludzi w podeszłym wieku, związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem pamięci, mogą być następstwem nieodpowiedniej interpretacji, bądź nieprawidłowej konstrukcji testów badawczych.

Zdaniem naukowców, spowolnienie procesów uczenia się i przetwarzania informacji jest rezultatem obciążenia mózgu na skutek nagromadzenia na przestrzeni lat dużej ilości doświadczeń, a nie stopniowego zaniku zdolności poznawczych.

„Ludzki mózg pracuje wolniej w starszym wieku, ale tylko dlatego, że zmagazynował z upływem czasu więcej informacji” – mówi dr Michael Ramscar, jeden z badaczy.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z zastosowaniem modeli komputerowych. Zaprogramowali maszyny w taki sposób, aby codziennie czytały partię tekstu i uczyły się słownictwa.

Dopóki komputery musiały radzić sobie z niewielkimi skupiskami informacji, funkcjonowały szybko. Jednak w momencie, gdy zaczęto wymagać, aby przetwarzały duże partie materiału (wielkościowo porównywalne do tych zbieranych przez człowieka w ciągu całego życia), działały znacznie wolniej – tak, jak starzy ludzie.

Badacze przekonują, że np. w badaniach nad przypominaniem sobie imion osoby w podeszłym wieku uzyskują gorsze wyniki, ponieważ współcześnie ilość nadawanych imion podlega dużo większemu zróżnicowaniu niż dwa pokolenia wcześniej. Człowiek w ciągu życia uczy się tak wielu nazw, iż wywołuje to obciążenie pamięci i proces przypominania zajmuje więcej czasu, bo wymaga analizowania większej ilości słownictwa.

Naukowcy twierdzą, że w niektórych sytuacjach osoby starsze mogą uzyskiwać lepsze wyniki w zadaniach poznawczych niż ludzie młodzi. Wszystko zależy od tego, co weźmiemy pod uwagę przy analizie wyników.

„Wyobraźmy sobie kogoś, kto zna daty urodzin dwojga ludzi i potrafi je sobie bezbłędnie przypomnieć. Czy ta osoba naprawdę ma lepszą pamięć niż ktoś, kto zna daty urodzin dwóch tysięcy ludzi, ale potrafi dopasować właściwe daty do konkretnych ludzi „tylko” w dziewięciu przypadkach na dziesięć?” – zastanawia się Ramscar. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!