Szczepionka przeciwko świńskiej grypie zwiększa ryzyko narkolepsji

23 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Stworzona w 2009 roku szczepionka Pandemrix, mająca zapobiegać zachorowaniu na grypę H1N1, potocznie zwaną świńską grypą, może zwiększać ryzyko narkolepsji u młodych dorosłych.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Wyniki ich badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma „Journal of Internal Medicine”.

Badacze, kierowani przez dr. Ingemara Perssona, przeprowadzili duże kohortowe badanie, którego celem było określenie, czy szczepionka Pandemrix przyczynia się do powstania jakichkolwiek chorób immunologicznych lub neurologicznych. W tym celu analizowali dane zabrane z regionalnych i krajowych rejestrów szczepień, którymi objętych jest ponad 61 proc. mieszkańców Szwecji.

Chociaż w wyniku analizy nie stwierdzono żadnego związku Pandemrixu ze zwiększoną zachorowalnością na choroby o podłożu immunologicznym ani neurologicznym, naukowcy zauważyli, że ma ona związek z częstszą zapadalnością na narkolepsję. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku 20 lat i trochę młodszych (trzykrotny wzrost ryzyka) oraz ludzi między 20. a 30. rokiem życia (wzrost dwukrotny). U 40-latków nie zaobserwowano podobnego efektu.

„Udowodniliśmy, że stosowanie szczepionki Pandemrix zwiększa ryzyko wystąpienia narkolepsji u młodzieży i młodych dorosłych. Jednocześnie uspokajamy, że nie powoduje ona innych schorzeń: ani neurologicznych, ani immunologicznych” - mówi dr Persson.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!