Oksytocyna może wywoływać nadwrażliwość emocjonalną

23 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Zbyt duża zawartość oksytocyny w organizmie zdrowego człowieka może prowadzić do nadinterpretacji stanów emocjonalnych obserwowanych u innych ludzi – wynika z badań zamieszczonych na łamach czasopisma „Emotion”.

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia (Kanada) przyznają, że oksytocyna – hormon miłości, przywiązania i stabilizacji – wpływa na poprawę funkcjonowania społecznego u pacjentów cierpiących na schizofrenię i zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale może niekorzystnie oddziaływać na osoby bez zdiagnozowanych zaburzeń.

Badacze przestrzegają, że nadmiar oksytocyny u zdrowych osób powoduje nadwrażliwość emocjonalną i może skutkować nieprawidłową interpretacją wskazówek społecznych.

„Jeśli widzisz grymas na twarzy szefowej wywołany poczuciem dyskomfortu z powodu niewygodnego krzesła, ale myślisz, że reaguje ona negatywnie na to, co mówisz lub jeśli rozmawiasz na przyjęciu z mężczyzną, który uśmiecha się do ciebie przyjaźnie, a ty od razu myślisz, że mu się podobasz, może to doprowadzić do przesadnych reakcji, co w pewnych sytuacjach staje się problemem” – wyjaśnia Christopher Cardoso, współautor badania.

Naukowcy podawali osobom badanym określone dawki oksytocyny lub placebo, a następnie przeprowadzali z nimi test rozpoznawania ekspresji emocjonalnej na twarzach ze zdjęć.

Tak, jak przewidywano, badani pod wpływem oksytocyny dostrzegali na oglądanych twarzach emocje o dużo większej intensywności.

Autorzy badania twierdzą, że wielu psychologów stosuje terapię hormonalną z wykorzystaniem oksytocyny u osób, które odczuwają lekki niepokój w sytuacjach społecznych, ale nie cierpią na poważne zaburzenia.

„Nasze badanie dowodzi, że hormon wzmaga naturalne umiejętności wnioskowania społecznego, powodując nadwrażliwość emocjonalną, która może być szkodliwa dla osób, które nie mają żadnych poważnych braków społecznych” – podsumowuje Cardoso. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!