Żonaci mężczyźni mają mocniejsze kości

23 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Mężczyźni pozostający w stabilnych związkach małżeńskich posiadają mocniejszą strukturę kości niż rozwodnicy i kawalerowie, ale tylko, jeśli ożenili się po 25. roku życia – informuje „Osteoporosis International”.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA) stwierdzili, że udane małżeństwo lub szczęśliwy, przypominający małżeństwo związek korelują z gęstszą budową kości u mężczyzn. U kobiet zaobserwowano inną zależność - mocniejsze kości mają panie, które posiadają wspierających partnerów.

„Dobre zdrowie zależy nie tylko od dobrych nawyków zdrowotnych takich, jak stosowanie zdrowej diety czy unikanie palenia, ale także od aspektów społecznych, jak status małżeński, czy jakość związku” – mówi dr Carolyn Crandall, współautorka badania.

Naukowcy przeanalizowali dane uzyskane od 294 mężczyzn i 338 kobiet z całego kraju. Oprócz statusu małżeńskiego, sprawdzali u badanych gęstość kości kręgosłupa i bioder. Podczas badania brali także pod uwagę inne czynniki wpływające na zdrowie kości, jak stosowanie medykamentów, nawyki zdrowotne, czy wiek menopauzalny.

Okazało się, że najzdrowsze kości mają mężczyźni znajdujący się w długoterminowych, stabilnych związkach. Gorzej wypadają rozwodnicy (nawet jeśli ponownie zdecydowali się na ożenek) oraz osoby, które nigdy nie stanęły przed ślubnym kobiercem.

Mocniejsze kości zaobserwowano jednak tylko w odniesieniu do kości kręgosłupa. Kondycja kości biodrowych nie zależała od czynników społecznych. Według badaczy, może to wynikać z różnic w budowie tkanki kostnej.

Co ciekawe, mocniejsze kości nie były udziałem mężczyzn, którzy zdecydowali się na ślub przed ukończeniem 25. roku życia.

„Bardzo wczesne zawieranie małżeństwa jest szkodliwe dla mężczyzn prawdopodobnie z powodu stresów związanych z obowiązkiem utrzymania rodziny” – komentuje dr Arun Karlamangla.

Naukowcy nie wiedzą, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za występowanie powyższej korelacji, ale planują wyjaśnić tę kwestię w kolejnych badaniach. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!