Badania prowadzone przez holenderskich specjalistów z Erasmus Universiteit w Rotterdamie dotyczyły niemal 2000 dzieci. Ich rozwój śledzono od wczesnej fazy ciąży.
Dokonywano pomiaru rozmiarów ciała płodu podczas pierwszego badania USG (pomiędzy 10 a 13 tygodniem ciąży) oraz – w szóstym roku życia - wskaźników mających związek ze stanem serca w przyszłości, takich jak wewnątrzbrzuszna tkanka tłuszczowa (central body fat), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu i insuliny we krwi.
Po raz pierwszy udało się stwierdzić związek pomiędzy słabszym rozwojem dziecka w pierwszych trzech miesiącach ciąży a podwyższonymi w wieku sześciu lat wskaźnikami, mającymi związek z większym ryzykiem chorób serca.
Wyniki badań to kolejny dowód, że ryzyko chorób serca w wieku dorosłym ma związek ze znacznie wcześniejszymi wydarzeniami. Już wcześniej zauważono, że w wieku dorosłym na serce częściej chorują osoby z niską wagą urodzeniową. Teraz zaobserwowano zależność dotyczącą najwcześniejszej fazy ciąży. Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowie kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. (PAP)