Pierwsze tygodnie ciąży decydują o zdrowym sercu

24 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Pierwsze tygodnie życia rozwijającego się w macicy dziecka mają krytyczne znaczenie dla zdrowia jego serca w przyszłości - informuje „British Medical Journal”.

Badania prowadzone przez holenderskich specjalistów z Erasmus Universiteit w Rotterdamie dotyczyły niemal 2000 dzieci. Ich rozwój śledzono od wczesnej fazy ciąży.

Dokonywano pomiaru rozmiarów ciała płodu podczas pierwszego badania USG (pomiędzy 10 a 13 tygodniem ciąży) oraz – w szóstym roku życia - wskaźników mających związek ze stanem serca w przyszłości, takich jak wewnątrzbrzuszna tkanka tłuszczowa (central body fat), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu i insuliny we krwi.

Po raz pierwszy udało się stwierdzić związek pomiędzy słabszym rozwojem dziecka w pierwszych trzech miesiącach ciąży a podwyższonymi w wieku sześciu lat wskaźnikami, mającymi związek z większym ryzykiem chorób serca.

Wyniki badań to kolejny dowód, że ryzyko chorób serca w wieku dorosłym ma związek ze znacznie wcześniejszymi wydarzeniami. Już wcześniej zauważono, że w wieku dorosłym na serce częściej chorują osoby z niską wagą urodzeniową. Teraz zaobserwowano zależność dotyczącą najwcześniejszej fazy ciąży. Dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowie kobiet w pierwszych miesiącach ciąży. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!