NFZ: bezpieczeństwo i wyniki leczenia - kryteria kontraktowania

24 sty 2014 r.

Fot. nfz.gov.pl

NFZ wprowadza zmiany w kryteriach oceny ofert świadczeniodawców przy kontraktowaniu. Premiowane będą posiadane certyfikaty, kontrola zakażeń wewnątrzszpitalnych oraz racjonalna antybiotykoterapia - czyli czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński poinformował w piątek PAP, że p.o. prezes NFZ Marcin Pakulski podpisał zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

"Istotną nowością w zarządzeniu są parametry oceny ofert składanych przez świadczeniodawców, umożliwiające uwzględnienie tych czynników, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pacjenta i wyniki leczenia. Dotyczy to monitorowania zakażeń szpitalnych i stosowania racjonalnej polityki antybiotykowej, które rzetelnie opracowane i skutecznie wdrażane, skracają okres hospitalizacji oraz redukują częstość występowania zakażeń i ewentualnych powikłań procesu leczenia" - podkreślił Troszyński.

Dodał, że dotychczasowe zarządzenia koncentrowały się na parametrach dotyczących organizacji udzielania świadczeń i umożliwiały ocenę ofert głównie w perspektywie infrastruktury i zasobów kadrowych, którymi dysponują świadczeniodawcy.

Troszyński poinformował także, że w zarządzeniu zostały uwzględnione rekomendacje Zespołu ds. Ustalania Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert. "Doprecyzowano przepisy dotyczące certyfikatów ISO i certyfikatu akredytacyjnego Ministra Zdrowia" - dodał. Rzecznik NFZ podkreślił, że wprowadzony został pakiet pytań dotyczących zakażeń szpitalnych i polityki antybiotykowej. Chodzi o promowanie prawidłowych procedur i dobrych praktyk. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!