Aspiryna może powstrzymać wzrost nerwiaka nerwu przedsionkowego

25 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Aspiryna potrafi powstrzymać rozwój łagodnego nowotworu nerwu przedsionkowego - informuje pismo „Otology and Neurotology”.

Naukowcy z Massachusetts Eye and Ear, Harvard Medical School, Massachusetts Institute of Technology oraz Massachusetts General Hospital po raz pierwszy wykazali, że przyjmowanie aspiryny ma związek z zahamowaniem wzrostu nerwiaków nerwu przedsionkowego.

Te rozwijające się wewnątrz czaszki guzy są stosunkowo częste (czwarty co do częstości rodzaj guzów wenątrzczaszkowych). Zwykle powodują utratę słuchu i szum w uszach, mogą jednak być także groźne dla życia. Jak dotąd nie stosowano w ich leczeniu środków farmakologicznych – były usuwane chirurgicznie lub napromieniowywane. Jednak inwazyjne metody miewają poważne skutki uboczne.

Badacze oparli się zarówno na przeprowadzonych w laboratoriach Massachusetts Eye and Ear eksperymentach wykorzystujących komórki pobrane z guzów, jak i na retrospektywnej analizie historii choroby 689 osób, u których rozpoznano nerwiaka. Badania metodą rezonansu magnetycznego wykazały, że u osób przyjmujących aspirynę guzy się nie powiększają.

Planowane są prospektywne badania kliniczne, mające zbadać skuteczność aspiryny w leczeniu tej choroby. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!