Tworzenie teledysków pomaga młodym chorym na raka

27 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Tworzenie – przy współpracy terapeuty - materiałów łączących muzykę i wideo pomaga młodym pacjentom lepiej znosić chorobę nowotworową i uciążliwości związane z leczeniem - informuje serwis „Reuters Health”.

Badania przeprowadziły Joan Haase i Sheri Robb z Indiana University School of Nursing w Indianapolis. Wzięło w nich udział 113 osób w wieku od 11 do 24 lat, którym z powodu choroby nowotworowej (w większości przypadków białaczka lub chłoniak) podawano dożylnie komórki macierzyste.

Przygotowania do takiego zabiegu są bardzo wyczerpujące. Najpierw pacjent musi zostać poddany chemio-lub radioterapii, niszczącej komórki nowotworowe. Wstępna faza bardzo osłabia układ odpornościowy, toteż konieczny bywa wielotygodniowy pobyt w szpitalu. Często pojawiają się nudności i owrzodzenia jamy ustnej.

Wszyscy uczestnicy badań w ciągu mniej więcej trzech tygodni pobytu w szpitalu sześć razy spotykali się z muzykoterapeutą. Połowa z nich (losowo wybrana) pracowała nad teledyskiem, pozostali tylko słuchali audiobooków. Praca nad teledyskiem polegała na pisaniu tekstu, nagrywaniu piosenki i wyborze odpowiedniego materiału filmowego.

Najtrudniejsze zadania pacjenci wykonywali na początku i pod koniec pobytu w szpitalu, gdy objawy uboczne były najmniej nasilone. W końcowej fazie badań na premierę teledysku zapraszano rodzinę i znajomych.

Jak wykazały ankiety, nastolatkowie, a także młodzi i dorośli, którzy podczas leczenia tworzyli teledyski odczuwali większe wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Zajęcie to pomagało im także lepiej radzić sobie z chorobą, pozwalało wyrazić uczucia i dzielić się nimi z otoczeniem. Izolacja społeczna – na przykład konieczność pozostawania w domu przez długi czas - jest jednym z największych wyzwań związanych z chorobą nowotworową.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!