Lekarze powinni zrezygnować z białego fartucha, w trosce o pacjenta

28 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Lekarze i pielęgniarki w trosce o swoich pacjentów powinni zrezygnować z używania białego fartucha – przekonuje w najnowszej rekomendacji amerykańskie towarzystwo epidemiologów.

Białe fartuchy, nieodzowny dotąd strój personelu medycznego, mogą być siedliskiem drobnoustrojów groźnych dla chorych, szczególnie tych przebywających w szpitalach. Amerykańskie towarzystwo epidemiologów (Society for Healthcare Epidemiology of America) zaleca zatem na łamach pisma „Infection Control and Hospital Epidemiology”, żeby lekarze zrezygnowali z tego stroju, jeśli tylko jest to możliwe.

Ci, którzy z różnych powodów muszą go jednak używać, powinni często go zmieniać, co najmniej dwa razy dziennie - twierdzą eksperci.

Poza białym fartuchem jakikolwiek inny ubiór lekarz może być siedliskiem wielu drobnoustrojów, które mogą się przenosić na pacjentów. Society for Healthcare Epidemiology of America zaleca, by lekarze mieli zawsze krótki rękawek, bo w długich gromadzi się ich najwięcej.

Podczas dyżurów oraz przyjmowania pacjentów na konsultacje i badania, nie powinno się nosić zegarków ani biżuterii. Panowie lekarze powinni również zrezygnować z krawatów.

Prof. Gonzalo Bearman z Virginia Commonwealth University twierdzi, że zmiany te są niezbędne, żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko przeniesienia infekcji z ubioru personelu medycznego na chorego. Dodaje, że nikt nie ma już wątpliwości, że należy często myć ręce (najlepiej po kontakcie z każdym pacjentem), używać sterylnych igieł i myć chorych antybakteryjnymi mydłami. Teraz należy przekonać personel medyczny, że wiele zależy również od tego, jak są ubrani.

Jego zdaniem, powinni wiedzieć o tym również pacjenci. „Jeśli będą świadomi tego zagrożenia, bardziej zmobilizowany do przestrzegania nowych zaleceń będzie także personel medyczny” – podkreśla prof. Bearman. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!