To mit, że otyli diabetycy żyją dłużej niż szczupli

28 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Badacze po raz kolejny podważają mit tzw. paradoksu otyłości. Tym razem na łamach „New England Journal of Medicine” zaprzeczają, że osoby otyłe, które jednocześnie są chore na cukrzycę, żyją dłużej niż szczupli diabetycy.

Specjaliści od dawna przekonują, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zawału serca, cukrzycy oraz przedwczesnego zgonu. I w tej kwestii nic się nie zmieniło. Niektóre badania zaczęły jednak sugerować, że u diabetyków otyłość może wykazywać działanie ochronne zmniejszając u nich ryzyko zgonu. Jedne z nich w 2012 r. opublikowano na łamach pisma „JAMA”.

Najnowsze badania tego jednak nie potwierdzają. Ich autor Diedre Tobias z Harvard School of Public Health twierdzi, że nie zaobserwował żadnego „paradoksu otyłości”. Spośród chorych na cukrzycę przedwczesnym zgonem najmniej były zagrożone osoby z prawidłową masa ciała, tak jak tego oczekiwano – twierdzi specjalista.

Dr Tobias analizował dane dotyczące około 11,5 tys. amerykańskich pracowników medycznych, u których stwierdzono cukrzycę. Podczas 15-letnich obserwacji najmniej zgonów stwierdzono wśród osób, u których wskaźnik masy ciała BMI wynosił od 22 do 25 punktów (przekroczenie 25 uznaje się za nadwagę, a powyżej 30 zaczyna się otyłość).

Uczony zaobserwował, że u osób poniżej 65. roku życia ryzyko przedwczesnego zgonu było tym większe, im większa była masa ciała. Powodem są powikłania cukrzycy, takie jak choroba wieńcowa i zawały serca, które częściej występują u osób bardziej otyłych. Jedynym sposobem, żeby przedłużyć sobie życie jest podjęcie trudu odchudzenia się. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!