Nadużywanie alkoholu sprzyja czerniakowi

29 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nie tylko nadmierne opalanie się, ale również nadużywanie alkoholu może zwiększyć podatność organizmu na raka skóry – twierdzą włoscy badacze na łamach „Journal of Dermatology”.

Dr Eva Negri z uniwersytetu w Mediolanie twierdzi, że alkohol (etanol) przekształca się w organizmie w aldehyd octowy, który sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na promieniowanie ultrafioletowe.

Specjalistka przyznaje jednak, że główną przyczyną czerniaka, najgroźniejszego raka skóry, jest nadmierne opalanie się. Nadużywanie alkoholu może być jedynie dodatkowym czynnikiem zwiększających ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Badaczka powołuje się na 16 badań, jakie dotąd przeprowadzono w tym zakresie. Wynika z nich, że jeden drink dziennie o 20 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka. Groźba choroby jest tym większe, im więcej spożywamy alkoholu. 50 g etanolu dziennie, czyli tyle, ile jest go w dwóch piwach, o 55 proc. podnosi prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ raka skóry.

Według dr Negri, narażenie na nadmierne promieniowanie słoneczne w połączeniu z nadużywaniem alkoholu może osłabić działanie układu odpornościowego, czego efektem jest większa podatność na raka. „W komórkach skóry może wtedy powstać więcej uszkodzeń, co sprzyja przekształceniu się ich w komórkę nowotworową” – podkreśla.

Sarah Williams z Cancer Research UK podkreśla, że najbardziej niekorzystne jest zbyt intensywne opalanie się. Zimą zwykle nie grozi nam poparzenie skóry, jednak osoby, które się opalają powinny pamiętać, że nawet o tej porze należy chronić skórę przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Specjalistka dodaje, że warto ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko zachorowania na inne choroby nowotworowe, takie jak nowotwór przełyku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!