Łódzki szpital im. Kopernika będzie miał bunkier do radioterapii

29 sty 2014 r.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi. Fot. Facebook, profil Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi

Regionalny Ośrodek Onkologiczny szpitala im. M. Kopernika w Łodzi rozpoczął budowę nowoczesnego bunkra do radioterapii pacjentów z nowotworami. Dzięki inwestycji wartej 3 mln zł ośrodek mógł pozyskać kolejny akcelerator do napromieniania.

„Ministerstwo Zdrowia co roku dedykuje dla tego ośrodka jeden nowoczesny aparat do naświetleń. Warunkiem jest jednak udział własny i posiadanie miejsca, gdzie można taki aparat usytuować. Tego miejsca i środków na jego budowę nie mieliśmy. Z pomocą przyszła firma PZU, która przekazała 3 mln zł na budowę bunkra” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika Wojciech Szrajber.

Konstrukcja ścian bunkra oraz specjalne osłony i drzwi mają zapewnić pacjentom i personelowi szpitala ochronę przed promieniowaniem, co pozwoli na bezpieczną diagnozę i terapię chorób nowotworowych. Budowa bunkra umożliwiła też sprowadzenie do szpitala kolejnego akceleratora do napromieniania. „Mamy sześć tego typu urządzeń. To będzie siódme, ale najnowocześniejsze. Ma ten walor, że może całe ciało napromieniać. Do tej pory nie mogliśmy tego robić. To wielka jakościowa zmiana dla łódzkiej onkologii i hematologii” – wyjaśnił Szrajber.

Nowy aparat umożliwi m.in. dokonywanie przeszczepów allogenicznych, czyli od dawców niespokrewnionych.

„Przy tego typu przeszczepach trzeba najpierw pacjenta wysterylizować. Chodzi o to, żeby zabić dotychczasowe komórki krwionośne i przeszczepić mu nowy szpik” – dodał Szrajber.

Leczenie w nowym obiekcie szpitala Kopernika ma się rozpocząć za sześć miesięcy. Po zakończeniu inwestycji w woj. łódzkim liczba chorych poddanych radioterapii ma wzrosnąć z ok. 3,5 tys. do 6 tys. rocznie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!