Komosa ryżowa dobra dla pacjentów z celiakią

30 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Komosa ryżowa (quinoa) może być bezpiecznie włączana do diety bezglutenowej, ponieważ jest dobrze tolerowana przez pacjentów z celiakią - wynika z najnowszego badania naukowców z Kings College w Londynie opublikowanych na łamach "The American Journal of Gastroenterology".

Komosa ryżowa to bardzo cenne roślina zaliczana do grupy tzw. pseudozbóż, co oznacza, że wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Wyróżnia się nadzwyczaj wysoką, jak na roślinę, zawartością białka. Obecne są w niej wszystkie niezbędne człowiekowi aminokwasy. Jest także bogatym źródłem manganu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi i fosforu, witaminy E oraz kwasów omega-3. To wszystko czyni ją cennym składnikiem diety, polecanym w profilaktyce wielu chorób.

Komosa od lat jest także polecana osobom chorym na celiakię (inaczej zwaną chorobą trzewną), których organizm nie toleruje zawartego w większości zbóż glutenu. Jednak niektóre wyniki badań in vitro sugerowały, że quinoa może jednak nie być dla nich dobra i zaostrzać przebieg choroby poprzez stymulowanie wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej pacjentów.

Aby ostatecznie wyjaśnić pojawiające się wątpliwości, naukowcy pod kierunkiem dr. Victora F. Zevallosa z Kliniki Gastroenterologii Kings College postanowili ocenić in vivo wpływ spożycia komosy na chorych na celiakię dorosłych. Do badania zaprosili 19 pacjentów, stosujących na co dzień dietę bezglutenową, którym na potrzeby eksperymentu przez 6 tygodni podawali 50 gramów quinoy dziennie. Uczestnicy sami mogli wybrać sposób przygotowywania komosy.

Następnie naukowcy przeanalizowali parametry zdrowotne uczestników - morfologię, próby wątrobowe, stan nerek, żołądka i jelit. Wykonali także pomiary poziomu żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego w surowicy krwi oraz profile lipidowe pacjentów.

"Zebrane przez nas dane kliniczne sugerują, że codzienne spożywanie komosy ryżowej (w ilości 50 g dziennie) jest bezpieczne dla chorych na celiakię - mówi dr Zevallos. - Średnie wartości testów krwi pacjentów pozostawały w normie, a poziom trójglicerydów, LDL i HDL spadł".

"Odkryliśmy także pozytywny wpływ diety, w której zawarto komosę, na parametry jelita cienkiego oraz na obniżenie poziom cholesterolu" - wylicza Zevallos. Jak dodaje, teraz należy przeprowadzić dalsze badania, które pozwolą określić długoterminowe efekty spożycia quinoy przez osoby z celiakią.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!