Mieszkańcy naszych płuc

30 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wbrew wcześniejszej opinii zdrowe ludzkie płuca nie są wolne od bakterii, a obecność określonych szczepów może wywierać korzystny lub niekorzystny wpływ na organizm - informuje pismo "Annals of the American Thoracic Society”, podsumowując konferencję w Aspen.

Przez wiele lat naukowcom wydawało się, że zdrowe płuca to środowisko sterylne, ponieważ z przeniesionych na pożywki próbek nie wyrastały kolonie bakterii. Dopiero techniki identyfikacji molekularnej wykazały, że jest inaczej. Wnętrze płuc to środowisko o sprzyjającej rozwojowi mikroorganizmów temperaturze, dużej wilgotności, bogate w substancje pokarmowe i oczywiście obficie zaopatrzone w tlen.

Jak wykazały liczne prace, obecne w zdrowych płucach bakterie mogą na przykład łagodzić reakcje alergiczne u myszy. Układ immunologiczny (zwłaszcza komórki dendrytyczne i makrofagi) musi odróżniać chorobotwórcze bakterie od niegroźnych, aby nie dochodziło do ciągłego stanu zapalnego.

Dokładne poznanie tych mechanizmów może pomóc nie tylko w leczeniu chorób układu oddechowego (na przykład astmy, POChP czy mukowiscydozy), ale także chorób immunologicznych dotyczących innych narządów.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!