1 lutego Dzień Drzwi Otwartych w placówkach onkologicznych

30 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

W najbliższą sobotę 1 lutego odbędzie się Dzień Drzwi Otwartych w placówkach onkologicznych. W wybranych ośrodkach w całym kraju będzie można bezpłatnie wykonać badania mammograficzne, skorzystać z konsultacji z lekarzem i uzyskać informacje na temat chorób nowotworowych.

Jak poinformował PAP Prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz Meder Dzień Drzwi Otwartych organizowany jest w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem - 4 lutego.

Przypomniał, że PUO od 14 lat corocznie wystosowuje apel do dyrektorów wszystkich placówek onkologicznych w Polsce o wspólną organizację Dnia Drzwi Otwartych w sobotę najbliższą dacie 4 lutego. W tym roku Dzień Drzwi Otwartych organizowany jest więc w sobotę 1 lutego 2014 roku.

Celem akcji jest edukacja zdrowotna społeczeństwa, mająca przekonać o korzyściach z profilaktyki przeciwnowotworowej. Według PUO akcja stała się tradycją, przypominającą o problemie rosnącej zachorowalności na nowotwory, a także o tym, że warto troszczyć się o swoje zdrowie i brać udział w badaniach profilaktycznych.

W ośrodkach tego dnia udzielane będą proste porady onkologiczne z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki. Będzie też można zwiedzać oddziały i zakłady diagnostyczno-lecznicze danej placówki. Odbędą się także wykłady i pogadanki na temat profilaktyki i szerokich możliwości wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów, kształtowania właściwych postaw zdrowotnych społeczeństwa, możliwości współczesnej diagnostyki i leczenia interdyscyplinarnego w zakresie onkologii i hematologii. W wielu ośrodkach będzie można skorzystać z konsultacji z onkologami, psychologami, chirurgami, dermatologami.

Ponadto, wykonywane będą bezpłatnie m.in. badania mammograficzne i cytologiczne w ramach programów profilaktycznych, USG piersi, pomiary ciśnienia. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Organizowane będą pokazy zdrowego gotowania, nauka samobadania piersi, porady dla osób, które chcą rzucić palenie.

Akcja Otwartych Drzwi od trzech lat wspomagana jest działalnością młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, która bierze udział w wieloletniej kampanii pt. "Mam Haka na Raka". W sobotę młodzież będzie zachęcała lokalne społeczności do brania udziału w badaniach służących wczesnemu rozpoznawaniu nowotworów. Rozdawane będą także ulotki edukacyjne propagujące postawy prozdrowotne.

Dodatkowe informacje o akcji i listę ośrodków biorących w niej udział można znaleźć na stronie www.puo.pl (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!