W Kujawsko-Pomorskiem ruszył system informacji o kolejkach do lekarzy

30 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nowy system informacji dla pacjentów o czasie oczekiwania na przyjęcie u lekarza specjalisty uruchomił w czwartek kujawsko-pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W całym regionie z porad specjalistów w trybie ambulatoryjnym korzysta rocznie milion osób.

Do tej pory informacje o czasie oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty były publikowane na stronie internetowej oddziału. "Ale ten system był bardzo niedoskonały, dane były zbyt ogólne, a sposób korzystania nieprzyjazny dla pacjentów. Mamy nadzieję, że nasza nowa oferta okaże się znacznie użyteczniejsza i pozwoli na szybsze dotarcie do lekarza odpowiedniej specjalności" - powiedział w czwartek Jan Raszeja, rzecznik oddziału wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Wszystkie placówki medyczne, które mają podpisane kontrakty z NFZ, są zobowiązane do 10 dnia każdego miesiąca dostarczyć informacje o liczbie pacjentów oczekujących na porady lekarzy specjalistów. Na podstawie tych danych NFZ stworzył program obliczający średni czas oczekiwania w kolejce do lekarza.

Jak zastrzega rzecznik są to wielkości średnie i pokazują, jak długie w ostatnim czasie były w kolejki w danej placówce. "By mieć pewność, w każdym przypadku zalecamy pacjentom np. kontakt telefoniczny z placówką, by upewnić się, jak wygląda sytuacja w danym dniu" - zaznaczył Raszeja.

Informacje publikowane są na stronie internetowej kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ oraz dostępne telefonicznie w placówkach NFZ w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak podkreślają pracownicy NFZ, podstawową zaletą nowego systemu informacji jest możliwość zorientowania się, jakie są różnice w czasie oczekiwania na konsultację między poszczególnymi gabinetami czy przychodniami.

"Jeśli w wybranym gabinecie średni czas oczekiwania wynosił ostatnio na przykład 500 dni, to może warto rozważyć wybór innego specjalisty w tej dziedzinie, może nawet w innym mieście, gdzie kolejki są kilkukrotnie mniejsze? Jeśli w naszej miejscowości czy dzielnicy nie ma poszukiwanego specjalisty, to nowy system także automatycznie wyszuka i wskaże lekarza przyjmującego najbliżej naszego miejsca zamieszkania" - dodał rzecznik.

Elementem internetowej wyszukiwarki jest mapa ułatwiająca dojazd do wybranej placówki, a także pełna informacja o godzinach przyjęć i numery telefonów do rejestracji.

Z informacji NFZ wynika, że w całym regionie kujawsko-pomorskim w 2013 r. lekarze specjaliści udzielili ponad 4,4 mln porad ambulatoryjnych i przyjęli w takim trybie ponad milion pacjentów, czyli niemal co drugiego mieszkańca Kujawsko-Pomorskiego.

Statystycznie do 30 dni czeka się na przyjęcie u 51 proc. lekarzy, do 60 dni - u 19 proc. oraz powyżej 2 miesięcy - do 30 proc. specjalistów. Najdłuższe kolejki tworzą się do endokrynologów dziecięcych, hematologów i nefrologów dziecięcych, gdzie niemal bez wyjątku czeka się przyjęcie ponad dwa miesiące. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!