Składnik leku na epilepsję "odtłuszcza" wątrobę

31 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (USA) odkryli, że kwas walproinowy, stosowany w leczeniu epilepsji, redukuje odkładanie się tłuszczu w wątrobie, a także obniża poziom glukozy we krwi otyłych myszy. Wnioski ukazały się w piśmie "Molecular Pharmacology".

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby może prowadzić do jej włóknienia, a w niektórych przypadkach do marskości. Oprócz czynników genetycznych do rozwoju tego schorzenia przyczynia się wysokotłuszczowa i kaloryczna dieta oraz otyłość.

Naukowcy badali, w jaki sposób rodzina cytochromów P450 (enzymów o działaniu utleniającym) wpływa na metabolizowanie kwasu walproinowego. Zauważyli wówczas, że aktywacji ulega białko AMPK, które stanowi cel leków stosowanych przy cukrzycy typu 2, otyłości i innych zaburzeniach metabolicznych.

Gdy do ludzkich i mysich komórek wątrobowych (hematocytów) badacze dodali inhibitor cytochromu P450, białko AMPK nie ulegało aktywacji. Po podaniu kwasu walproinowego otyłym myszom (z wysokim poziomem glukozy we krwi i stłuszczeniem wątroby), które wciąż przybierały na wadze, okazało się, że spowodował on obniżenie poziomu cukru, zmniejszenie akumulacji tłuszczu w wątrobie i stabilizację wagi.

"Odkrycie, że kwas walproinowy może aktywować białko AMPK jest ekscytujące. Jeszcze lepszą informacją jest to, że jego pochodne działają tak samo w znacznie niższych koncentracjach, które mogłyby w przyszłości być zastosowane w leczeniu ludzi" - mówi autorka badań dr Namandjé N. Bumpus.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!