Pierwsza na Pomorzu Zachodnim operacja wszczepienia podskórnego implantu słuchu

31 sty 2014 r.

Fot. Shutterstock

W szpitalu w Koszalinie przeprowadzono w piątek pierwszą na Zachodnim Pomorzu operację wszczepienia nowoczesnego podskórnego implantu słuchu - poinformował rzecznik placówki Cezary Sołowij. Pacjentem był 50-letni mężczyzna, zabieg trwał 1,5 godziny.

Rzecznik wyjaśnił, że implant zbliżony wielkością do karty SIM telefonu komórkowego, został po wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze głowy przymocowany do kości czaszki za uchem mężczyzny, który cierpi na niedosłuch lewego ucha.

Jak dodała ordynator oddziału laryngologii koszalińskiego szpitala dr Grażyna Horbacz-Jary, całkowite ukrycie implantu pod skórą ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań oraz istotny dla wielu pacjentów walor estetyczny.

Po zagojeniu się pooperacyjnej rany, pacjent otrzyma niewielki zewnętrzny procesor dźwięku, który zostanie połączony z implantem za pomocą specjalnego magnesu. Proces zostanie następnie dostrojony przez inżyniera klinicznego, tak by optymalnie dla pacjenta rejestrował fale dźwiękowe. Cała procedura, według rzecznika szpitala trwa ok. 2 miesięcy.

Jak poinformował inżynier kliniczny Marcin Talar z firmy Medicus Aparatura i Instrumenty Medyczne, która dostarczyła implant, działanie urządzenia opiera się na przewodnictwie kostnym.

„Zewnętrzny procesor dźwięku przekazuje fale dźwiękowe przez skórę do implantu. Dalej przez kości czaszki dźwięk dociera bezpośrednio do ślimaka, czyli części ucha wewnętrznego. Ślimak odpowiada za zmienianie fali dźwiękowej na impuls elektryczny, który nerwami jest przenoszony do kory słuchowej w mózgu” – wyjaśnił Talar.

Jak dodał „działa to na takiej samej zasadzie, jakbyśmy zatkali sobie uszy i mówili. Mimo zamkniętych przewodów słuchowych usłyszymy głos przenoszony za pośrednictwem drgań przez kości”.

Szpital w Koszalinie jest czwartą w kraju placówką medyczną, w której wszczepiono pacjentowi tego podskórny implant słuchu. Dotychczas zabiegi takie wykonywano w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym 4 w Lublinie oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!