Operacje rozdzielenia bliźniaków syjamskich – rzadkie i trudne

2 lut 2014 r.

Większość bliźniąt syjamskich rodzi się martwa lub umiera wkrótce po urodzeniu. Operacje rozdzielenia takich bliźniąt są więc rzadkie, a przy tym zwykle bardzo skomplikowane, wielogodzinne i kosztowne.

Po operacji rozdzielenia bliźniaków często konieczne są kolejne zabiegi. U gwatemalskich bliźniaczek trzeba było zrekonstruować kości czaszek. Daria i Olga z Janikowa po powrocie do kraju znalazły się pod opieką specjalistów i rehabilitantów z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka i 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. Jeszcze tego samego roku po głównym zabiegu w Rijadzie Olgę poddano operacji stopy, zniekształconej na skutek niedowładów mięśniowych, co utrudniało jej chodzenie.

Bliźnięta syjamskie są najrzadziej występującą wrodzoną wadą rozwojową u dzieci. Naukowcy szacują, że - w zależności od rejonu świata - częstość występowania wady waha się od 1 na 50 000 porodów do 1 na 200 000 porodów. Większość bliźniąt syjamskich rodzi się martwa lub umiera wkrótce po urodzeniu z powodu towarzyszących wad rozwojowych. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!