We wtorek w Warszawie bezpłatne badania w Dniu Walki z Rakiem

3 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Z okazji obchodzonego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem we wtorek na pl. Zamkowym w Warszawie będzie można wykonać bezpłatnie badania krwi, m.in. pod kątem wirusa HCV - jednej z przyczyn raka wątroby. Na staromiejskim rynku odbędzie się happening na łyżwach.

We wtorek na Placu Zamkowym w godz. 16-19 w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie można wykonać badania profilaktyczne m.in. morfologię krwi oraz test na obecność wirusa HCV - jedną z podstawowych przyczyn raka wątroby. Organizatorem badań są twórcy kampanii "Rak. To się leczy", Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

W ambulansie będzie można także wykonać pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jak samej badać piersi. Dodatkowe badania w ambulansie przygotowało Centrum Prewencji Nowotworów COI w Warszawie.

"Prowadząc zdrowy styl życia, niezaprzeczalnie dbamy o to, co najważniejsze – nasze zdrowie. Nigdy jednak nie ma gwarancji, że nowotwór nas nie dotknie, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych" - podkreśliła w informacji przesłanej PAP rzecznik prasowy kampanii "Rak to się leczy" Alicja Zakrzewska. Dodała, że w Polsce wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, a w tej sytuacji zmniejszają się szanse na powodzenie leczenia.

"Należy mieć świadomość, że niektóre nowotwory rozwijają się długi czas bezobjawowo, a jedyną drogą do wczesnej diagnozy są regularne badania kontrolne" - zaznaczyła. Jak dodała, warto więc skorzystać z możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu swojego zdrowia.

Oprócz możliwości wykonania badań, w ramach dnia walki z rakiem, na lodowisku na staromiejskim rynku ok. godz. 17 odbędzie się happening. Warszawiacy będą mogli nauczyć się kroków prostego tańca, aby wspólnie wykonać go na łyżwach. Ponadto będzie można obejrzeć pokazy łyżwiarzy figurowych z Towarzystwa Łyżwiarstwa Figurowego "Walley".

Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronach www.rak.tosieleczy.pl oraz www.ruchspoleczny.org.pl (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!