4 lutego akcja "Mam haka na Raka"

3 lut 2014 r.

Mam Haka Na Raka. Fot. Facebook, profil Mam Haka Na Raka Ogólnopolski Program dla Młodzieży.

We wtorek, w Światowy Dzień Walki z Rakiem, 3, 5 tysiąca uczniów z całej Polski weźmie udział w koncertach i happeningach, podczas których będą przekonywać dorosłych do badań profilaktycznych nowotworów. To już 7. edycja akcji "Mam Haka na Raka".

4 lutego, czyli Dzień Hakowicza, stanowi kumulację działań edukacyjnych prowadzonych w ramach akcji. Tego dnia młodzież organizuje w swoich miejscowościach marsze, happeningi, koncerty, flash moby (zaskakujące i niespodziewane wydarzenia w miejscach publicznych); młodzi ludzie będą też rozdawać ulotki oraz wygłaszać prelekcje dotyczące profilaktyki nowotworowej. Ważnym elementem Dnia Hakowicza jest też zbieranie podpisów pod deklaracją "Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego".

Tegoroczna edycja akcji "Mam Haka na Raka" poświęcona jest nowotworom układu chłonnego; rocznie odnotowuje się 6 tysięcy przypadków chłoniaka.

"Na chłoniaka choruje coraz więcej osób, dlatego bardzo ważne jest to, aby mówić o tej chorobie oraz o konieczności wykonywania badań profilaktycznych" - zaznaczył dr Janusz Meder prezes Polskiej Unii Onkologii - organizatora Programu "Mam haka na Raka".

Jak ocenił, dzięki Dniu Hakowicza młodzi ludzie edukują społeczeństwo i przyczyniają się do zwiększania świadomości Polaków na temat chorób nowotworowych. "Z roku na rok dociera do mnie coraz więcej pozytywnych sygnałów na temat działań Hakowiczów, dlatego i tym razem trzymam mocno kciuki za naszą zdolną młodzież" - podkreślił.

Istotą ogólnopolskiego programu „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych w budowanie świadomego zdrowotnie społeczeństwa i przekonanie do wykonywania badań profilaktycznych. Co roku program poświęcony jest profilaktyce wybranego nowotworu, a jego efektem jest ogólnopolska kampania społeczna, zaprojektowana przez uczestników programu. Poprzednie edycje programu były poświęcone rakom: piersi, prostaty, szyjki macicy, płuc, jelita grubego oraz nowotworowi skóry – czerniakowi.

Patronat merytoryczny nad tegoroczną edycją Programu sprawują: Komisja Europejska, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Aptekarska oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys.

WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 r. liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 mln, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie, a liczba zgonów – 13,1 mln. Oznacza to, że w XXI wieku rak stanie się głównym zabójcą ludzi.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronach: www.mamhakanaraka.pl, www.facebook.com/Mam.Haka.na.Raka, www.youtube.com/user/MamHakaNaRakaPL. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!