Rusza wirtualne Biuro Interwencji Onkologicznej

3 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Portal www.onkolodzy.net niosący wirtualną pomoc oraz wsparcie onkologiczne dla pacjentów oraz lekarzy uruchamia fundacja "Ludzie dla Ludzi". Biuro Interwencji Onkologicznej będzie działać całą dobę, a specjaliści odpowiedź przygotują w ciągu 48 godzin.

Bezpłatna wirtualna platforma pomocy ma zostać uruchomiona w nocy z poniedziałku na wtorek.

"Chcemy poprawić proces diagnostyki pacjentów onkologicznych. Dużo się mówi o tym, że czas diagnozy i rozpoczęcia leczenia jest wydłużony, bo trwa od 2 do 12 miesięcy. Ten portal ma nieść pomoc osobom na różnym etapie diagnozy oraz tym, którzy mają wątpliwości czy diagnoza jest kompletna" - powiedział na konferencji prasowej doktor Dariusz Godlewski, prezes fundacji społecznej "Ludzie dla Ludzi", dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.

Biuro Interwencji Onkologicznej na podstawie wypełnionej ankiety zaproponuje badania dla pacjenta, zasugeruje diagnozę i sposób leczenia oraz ośrodek, do którego można się zgłosić, aby uzyskać pomoc.

Serwis będzie dostępny dla wszystkich pacjentów, którzy będą chcieli skonsultować diagnozę oraz uzyskać poradę dotyczącą zalecanych badań. Na stronie wsparcie uzyskać będą mogli również lekarze, którym specjaliści pracujący przy portalu będą pomagali przy planowaniu leczenia pacjentów.

Osoba, która wejdzie na stronę, będzie mogła wypełnić ankietę oraz dołączyć dokumenty - skany badań oraz wypisy ze szpitala. Po wysłaniu zgłoszenia pacjent lub lekarz otrzymają numer identyfikacyjny, który pozwoli odczytać później odpowiedź specjalisty.

"Konsultacja zorganizowana jest w taki sposób, że nie podajemy danych osobowych. Na odpowiedź będzie trzeba poczekać do 48 godzin. Czas oczekiwania na odpowiedź może być jednak krótszy i zależy od konieczności konsultacji odpowiedzi z innymi specjalistami. Chcemy, żeby odpowiedź była pełna" - zaznaczył Godlewski.

Nad portalem od wtorku pracować będzie czterech poznańskich specjalistów, a wśród nich m.in. chirurg onkolog i radiolog. Jak zaznaczają pomysłodawcy strony, jeśli zainteresowanie tą formą konsultacji będzie duże, to zostaną zaangażowani kolejni lekarze.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku nowotwory złośliwe są wykrywane u 12-13 mln osób. W 2008 r. spowodowały one śmierć 7,6 mln osób, co stanowiło 13 proc. wszystkich zgonów. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2009 r. chorobę nowotworową wykryto w Polsce u 156 tys. osób, a liczba zgonów z tego powodu wyniosła 93 tys.

WHO prognozuje, że zachorowania na raka będą w najbliższych latach rosły w ogromnym tempie. W 2030 r. liczba osób, u których wykryty zostanie nowotwór złośliwy, może wynieść 22,2 mln, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie, a liczba zgonów – 13,1 mln.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!