Działa już portal Onkomapa, przewodnik po ośrodkach onkologicznych

3 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Działalność portalu Onkomapa (www.onkomapa.pl) skierowanego do chorych na nowotwory i ich bliskich zainaugurowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Ma on pełnić rolę przewodnika po przyjaznych pacjentom ośrodkach onkologicznych w Polsce.

Portal, który jest inicjatywą organizacji pacjentów Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, umożliwia każdemu choremu i jego bliskim ocenę placówki onkologicznej oraz pracujących w nim lekarzy poprzez wypełnienie anonimowej ankiety online.

Jak wyjaśniła Agata Polińska, współzałożycielka fundacji Alivia, pytania zawarte w ankiecie dotyczą m.in. opieki, organizacji leczenia i samego leczenia, wyposażenia szpitala oraz przestrzegania praw pacjenta w placówce. Uzyskane w ten sposób wyniki mają pomóc chorym w podejmowaniu decyzji na temat wyboru miejsca leczenia.

Na razie na portalu można się zapoznać z wynikami pilotażowego badania satysfakcji ponad 1800 pacjentów ze świadczonych im usług, które w listopadzie i grudniu 2013 r. przeprowadził TNS Polska w 28 ośrodkach w całym kraju.

Bartosz Poliński, współzałożyciel Alivii zwrócił uwagę, że wyjściowo badanie zaplanowano w 40 placówkach, ale 12 z nich ostatecznie nie zgodziło się na jego przeprowadzenie. Znalazły się wśród nich m.in. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie – oddziały w Warszawie oraz w Gliwicach, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Katedra i Klinika Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Poliński przyznał, że gdy jego siostra Agata zachorowała na raka w 2007 r. szukał ośrodków onkologicznych, którym warto zaufać i powierzyć jej życie. To doświadczenie zainspirowało go do stworzenia takiego projektu, jakim jest Onkomapa.

„Naszym celem nie jest obiektywna ocena jakości wykonywania procedur medycznych w danej placówce, ponieważ nie dysponujemy narzędziami, które pozwalają to zrobić. Chodzi o to, by pacjenci oceniali, czy czują się w danym ośrodku dobrze, by ich głos w tej sprawie stał się słyszalny i dotarł do osób zarządzających placówkami onkologicznymi w Polsce” – tłumaczył. Podkreślił, że obecnie na onkologię wydawane są ogromne pieniądze, ale nikt nie sprawdza, jak one są wydawane i czy są wydawane dla dobra pacjentów.

Obecny na konferencji wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki ocenił, że stworzenie portalu Onkomapa jest sukcesem idei budowania medycyny przyjaznej dla człowieka. „My w Polsce chcemy takiego systemu opieki zdrowotnej, który będzie nie tylko szczycił się tym, że jest efektywny, ale też będzie przyjazny dla pacjenta” – zaznaczył. Według niego projekt Onkomapa zmienia oblicze polskiej medycyny. "To co jest najważniejsze w medycynie i może umknąć w świecie ograniętych postępem techniki i odczłowieczenia, to jest właśnie ten element ludzki - ludzkich cierpień, ludzkich emocji i ludzkich potrzeb (...)" - wymieniał. Dodał, że projekt Onkomapa jest przyjazny dla pacjentów, a przez to jest również przyjazny dla Ministerstwa Zdrowia.

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, który nie mógł pojawić się na poniedziałkowej konferencji wyraził swoją pozytywną opinię o Onkomapie na filmie przygotowanym specjalnie z okazji inauguracji projektu. Jego zdaniem badanie satysfakcji chorych jest normą w cywilizowanym świecie, jest źródłem informacji, które służą podnoszeniu jakości usług.

„Onkolodzy pracują ciężko, jest ich bardzo mało, ale robią wszystko, co mogą, by pomóc chorym. Ale jeśli są jakieś niedostatki i lekarze czy kierownicy jednostek dowiedzą się o tym dzięki takim projektom, to będą mogli dokonać korekty” – tłumaczył. Podkreślił, że chory musi być ostatecznym beneficjentem wszystkich działań służby zdrowia.

Podobną opinię wyraził prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) dr Janusz Meder. „Od ponad 40 lat jestem onkologiem i zawsze uważałem, że najważniejszy jest chory człowiek i mamy go postrzegać całościowo, holistycznie” – zaznaczył.

„Dla nas najważniejsze w tym projekcie jest to, że poprzez te oceny pacjent będzie wreszcie traktowany podmiotowo, a nie przedmiotowo” – podsumował Jacek Gugulski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Projekt Onkomapa jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE. Jego partnerami są: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszenie Little People w Rumunii. Patronat merytoryczny nad nim objęły Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologiczne. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!