Pierwsze od lat przypadki mięsaków u dzieci

4 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

W woj. warmińsko-mazurskim w ubiegłym i tym roku odnotowane pierwsze od lat przypadki mięsaków u dzieci - trudnych do leczenia złośliwych guzów - poinformowała PAP onkolog dr Wanda Badowska. Dodała, że świadczy to o zmianie struktury zachorowań na nowotwory u dzieci.

Dr Wanda Badowska, ordynator oddziału onkologicznego w szpitalu dziecięcym w Olsztynie, w rozmowie z PAP przyznała, że do niedawna dzieci z woj. warmińsko-mazurskiego leczone były onkologicznie przede wszystkim z powodu białaczki, a wśród chorych dominowały dwie grupy wiekowe, tj. dzieci w wieku przedszkolnym i po 12. roku życia. W ubiegłym roku - po raz pierwszy od wielu lat - lekarze onkolodzy ze szpitala dziecięcego w Olsztynie zdiagnozowali trzy przypadki mięsaków u dzieci.

"A w tym roku też już mamy na oddziale kolejne dziecko z mięsakiem, w sumie więc są już czterej tacy pacjenci" - powiedziała PAP dr Badowska. Zastrzegła, że nie wiadomo na razie, czy tendencja zachorowań dzieci na tego rodzaju nowotwory dotyczy tylko warmińsko-mazurskiego, czy też pojawiła się w innych regionach.

"Będziemy to ze sobą wzajemnie ustalać, konsultować" - zaznaczyła lekarka.

Dr Badowska powiedziała PAP, że w przeciwieństwie do białaczki na mięsaki chorują dzieci w każdym wieku. "Są to guzy lite bardzo trudne do leczenia, to poważny rodzaj nowotworów" - podkreśliła dr Badowska i dodała, że zabiegi operacyjne dzieciom chorym na mięsaki wykonuje się w Olsztynie, tu też podawana jest pacjentom chemioterapia. Czasem na radioterapię chorzy na mięsaki wysyłani są do innych ośrodków.

Lekarka zaapelowała, by rodzice zwracali uwagę na podskórne guzy na rękach i nogach dzieci. "Łatwo je wyczuć podczas kąpieli. Jeśli takie coś wyczujemy, natychmiast trzeba pójść do lekarza, bo to może być mięsak" - powiedziała dr Badowska.

W minionym roku specjaliści onkolodzy ze szpitala dziecięcego w Olsztynie przeszkolili ponad 200 lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarki w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Podczas szkoleń wskazywano m.in., jakie nietypowe objawy może dawać rak u dzieci. Zdaniem dr Badowskiej szkolenia te uwrażliwiły lekarzy pierwszego kontaktu na problematykę onkologiczną i lekarze ci częściej kierują dzieci na konsultacje do specjalistów.

Dotychczas rocznie na Warmii i Mazurach odnotowywano ok. 30 nowych przypadków zachorowań na nowotwory u dzieci. Dane za 2013 rok są jeszcze opracowywane. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!