"Rak.To się leczy!". Obalamy stereotypy

4 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Nie pal, odżywiaj się prawidłowo, bądź aktywny fizycznie, unikaj mocnego opalania - takie zasady będą promowane podczas 2. edycji kampanii "Rak. To się leczy!". Zainaugurowano ją we wtorek w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

W ubiegłym roku organizatorzy, walcząc ze stereotypami na temat chorób nowotworowych, skupili się na haśle "Rak. To się leczy!". W tym roku wskazują na zasady pozwalające zachować zdrowie. "Te zasady każdy z nas może wdrożyć w życie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory" - przekonywała na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Krystyna Wechmann.

W ramach kampanii promowane będzie wykonywanie badań profilaktycznych. Akcji będą towarzyszyć humorystyczno-edukacyjne rysunki Henryka Sawki. "Kampanie straszące nie przynoszą dobrych rezultatów" - zaznaczyła Wechmann, dlatego organizatorzy postanowili mówić o raku lżej i z humorem.

Dodała, że celem kampanii "Rak. To się leczy!" jest przekonanie do konkretnych prozdrowotnych zachowań. "Społeczeństwo musi wiedzieć, jakie są korzyści ze zmiany stylu życia" - mówiła.

"Trzeba mówić o tym, że nie warto bać się choroby i należy wykonywać badania profilaktyczne, ponieważ wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na wyleczenie" - przekonywał prof. Cezary Szczylik - onkolog w Wojskowym Instytucie Medycznym. Dodał, że w Polsce "zaczynają być widoczne pierwsze efekty kampanii nakłaniających do badań profilaktycznych, ponieważ przy wciąż rosnącej zachorowalności na choroby nowotworowe, zaczyna spadać umieralność".

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, w odtworzonym podczas konferencji nagraniu podkreślił, że lekarze mogą wykrywać coraz więcej przypadków nowotworów i coraz skuteczniej leczyć, ale każdy powinien pamiętać, że stan zdrowia, zależy przede wszystkim od nas. "Jeżeli Polacy nie zrezygnują z niezdrowych nawyków, np. palenia papierosów, to my lekarze niewiele będziemy mogli zrobić" - dodał.

W ramach tegorocznej edycji kampanii odbędzie się wiele akcji m.in. bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w galeriach handlowych oraz w trakcie wakacyjnej trasy Radia Złote Przeboje. W planach są także koncerty i biegi rodzinne. Odświeżona zostanie bezpłatna aplikacja na telefon do samobadania piersi "PiersiBadacze". Wydano także poradnik "Warto wiedzieć, by wygrać" zawierający informacje o najczęściej występujących nowotworach oraz porady dotyczące profilaktyki. Poradnik będzie rozdawany podczas akcji. Jest także dostępny na stronie www.rak.tosieleczy.pl.

W ramach kampanii zostanie przeprowadzony plebiscyt, aby wyróżnić najlepsze instytucje i osoby najbardziej zaangażowane w walkę z rakiem oraz kampanie edukacyjne i dziennikarzy zaangażowanych w edukację onkologiczną. Gala finałowa plebiscytu odbędzie się 3 kwietnia 2014 r.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem we wtorek po południu na warszawskiej Starówce będzie można bezpłatnie wykonać badania krwi, m.in. na obecność wirusa HCV - który jest jedną z podstawowych przyczyn raka wątroby. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!