Dwoje wicedyrektorów śląskiego oddziału NFZ odwołanych

4 lut 2014 r.

Fot. nfz.gov.pl

Dwoje wicedyrektorów śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odwołał we wtorek jego dyrektor Grzegorz Nowak – poinformowała PAP rzeczniczka oddziału Małgorzata Jędrzejczyk.

Grzegorz Zagórny przestał pełnić obowiązki zastępcy dyrektora ds. medycznych. „Powodem odwołania w trybie natychmiastowym jest przekroczenie uprawnień przy podpisaniu kolejnego przedłużenia wypowiedzenia umowy ze szpitalem EuroMedic w zakresie: kardiologia, kardiochirurgia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, ortopedia i traumatologia” – powiedziała rzeczniczka.

Z kolei Dorota Suchy otrzymała wypowiedzenie w trybie kodeksowym, lecz bez obowiązku świadczenia pracy i przestała pełnić obowiązki zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno–finansowych oddziału. Powodem jest – jak podano – „utrata zaufania”.

W piątek wicedyrektor Zagórny zdecydował o przedłużeniu do końca lutego okresu wypowiedzenia kontraktu katowickiemu prywatnemu szpitalowi EuroMedic Medical Center. Dyrektor Nowak był wówczas na urlopie.

W ubiegłym tygodniu EuroMedic Medical złożył odwołanie do centrali NFZ na nieprzyjęcie zażalenia na wcześniejszą decyzję dyrektora Nowaka o wypowiedzeniu szpitalowi kontraktu na leczenie.

Pod koniec września dyrektor wypowiedział szpitalowi umowę w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę.

Pierwotnie kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia. Po protestach pracowników, którzy okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ, okres wypowiedzenia wydłużono do końca stycznia. 14 stycznia szpital otrzymał z centrali NFZ decyzję o nieprzyjęciu jego zażalenia na decyzję o wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług medycznych. Szpital ponownie się odwołał i czeka na decyzję. Jednocześnie wnioskował o przedłużenie okresu wypowiedzenia do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy i taką decyzję podjął w zeszły piątek wicedyrektor Zagórny.

Jak informowała wcześniej rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ decyzję o rozwiązaniu umowy ze szpitalem EuroMedic podjęto m.in. na skutek kontroli świadczeniodawcy przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wyniki tej kontroli przesłano do śląskiego oddziału NFZ.

Wykazano tam, iż w toku postępowań konkursowych świadczeniodawca podał nieprawdziwe i niezgodne ze stanem faktycznym informacje oraz przedłożył nierzetelne dokumenty, które miały istotny wpływ na zawarcie umowy. Prezes szpitala odpiera te zarzuty. Przekonuje, że były to jedynie drobne nieprawidłowości.

W maju 2013 r. CBA przekazało sprawę do prokuratury. Ostatnio z Prokuratury Rejonowej Katowice–Zachód trafiła do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Przesądziła o tym – jak poinformowano – „złożoność sprawy”. Toczy się ona w sprawie poświadczenia nieprawdy przez przedstawicieli EuroMedic w postępowaniu konkursowym prowadzonym przez śląski oddział NFZ. Dotychczas nie postawiono nikomu zarzutów. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!