„Kieszonkowy okulista” testowany w Kenii

4 lut 2014 r.

Fot. peekvision.org

Kenijscy nauczyciele przeprowadzą badania wzroku uczniów za pomocą zmodyfikowanych smartfonów – informuje serwis „BBC News”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest około 285 milionów osób niewidomych lub niedowidzących. W przypadku 80 proc. z nich problemom tym można było zapobiec lub je wyleczyć, jednak w krajach rozwijających się dostęp do opieki okulistycznej jest bardzo ograniczony.

Specjaliści z London School of Hygiene and Tropical Medicine opracowali odpowiednio wyposażony i oprogramowany smartfon, nazwany Portable Eye Examination Kit(Peek).

Dzięki tej nieskomplikowanej aparaturze można by przeprowadzać proste badanie wzroku u milionów ludzi, którzy nie mają dostępu do okulisty. Szczególnie ważne są badania młodzieży – zaburzenia wzroku często są przyczyną gorszych wyników w nauce, a wcześnie wykryte choroby oczu łatwiej leczyć.

Główną zaletą telefonu jest jego mobilność oraz prostota obsługi. Wystarczy krótkie przeszkolenie, by wykonywać w terenie badania, których wyniki z łatwością dadzą się przekazać do specjalisty przebywającego w odległym mieście.

Telefon służy także do zapisywania wyników, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości wybranych pacjentów wysyła się je do ośrodka medycznego.

Przy użyciu telefonu ze specjalną przystawką można zbadać dno oka (oświetlonego wbudowaną w aparat lampką) oraz sprawdzić stan nerwu wzrokowego. Zdjęcie oka wykonane urządzeniem pozwala badać soczewkę w kierunku zaćmy, a wyświetlane na ekranie litery czy symbole mogą zastąpić tablicę do badania wzroku.

Na razie w posługiwaniu się okulistycznymi smartfonami przeszkolono ośmiu nauczycieli z Kitale, najbardziej pozbawionego opieki medycznej rejonu Kenii. Na początek akcja obejmie dziesięć szkół.

Nauczyciele są wystarczająco kompetentni, aby zastąpić w badaniach przeglądowych lekarzy, którzy dzięki temu nie muszą opuszczać szpitali, gdzie mogą zająć się leczeniem tylko osób naprawdę chorych. Dzieci z wykrytymi chorobami będą wysyłane do ośrodka Kitale Eye Unit.

Trwają także badania nad wykorzystaniem Peek do badania osób dorosłych. Wstępne wyniki są obiecujące. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!