Trwa nabór do badania klinicznego dla kobiet cierpiących na endometriozę

5 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Kobiety cierpiące na ból spowodowany endometriozą wiedzą, jak choroba ta potrafi wyłączyć je z życia. Comiesięczne trudności w pracy, brak zrozumienia wśród znajomych, którzy nie znają takich dolegliwości, poważne problemy z zajściem w ciążę, a do tego świadomość, że jest to choroba przewlekła, słabo znana medycynie i na którą do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa - z tym wszystkim zmaga się tysiące kobiet.

Kobiety odczuwające ból z powodu endometriozy mają szansę na udział w badaniu klinicznym SOLSTICE, co oznacza, że choroba będzie ściśle monitorowana przez lekarza, a podawane w ramach badań leki będą dla pacjentki bezpłatne.

W badaniu weźmie około 800 kobiet na świecie, a ich udział jest dobrowolny i mogą zrezygnować w każdym momencie. Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności badanego leku. Badany lek ma zmniejszyć produkcję estrogenu w jajnikach, jednego z hormonów związanych z bólem  wywołanym przez endometriozę. Pacjentka zgłaszająca się do badania klinicznego powinna pamiętać, że badany produkt nie został zatwierdzony jako środek stosowany w leczeniu bólu endometrialnego.

Aby wziąć udział w badaniu, pacjentka musi spełnić kilka warunków:

  • pacjentka musi być w wieku 18-49 lat i być jeszcze przed menopauzą;
  • w ciągu ostatnich 10 lat u pacjentki endometrioza musiała być rozpoznana chirurgicznie, a podczas miesiączki i w czasie cyklu miesiączkowego występują u pacjentki umiarkowane i silne bóle spowodowane endometriozą;
  • pacjentka nie przyjmuje leków przeciwbólowych w celu leczenia chorób przewlekłych innych niż endometrioza; 
  • u pacjentki nie występowała osteoporoza ani inne choroby kości;
  • pacjentka nie jest w ciąży ani jej nie planuje w ciągu 24 miesięcy, nie karmi także piersią; 
  • pozostałe wymogi omówi lekarz prowadzący badanie.

Dodatkowo, w badaniu klinicznym zostanie zastosowane placebo, co oznacza, że część kobiet dostanie tabletkę wyglądającą identycznie jak badany lek, która jednak nie zawiera substancji czynnej. Placebo będzie zastosowane dla 43 procent kobiet biorących udział w badaniu klinicznym. 4 na 7 pacjentek dostanie czynny lek. Udział w badaniu może potrwać do 20 miesięcy. Nigdy nie ma gwarancji, że badania kliniczne przyczynią się do wyleczenia pacjentki, jednak zebrane informacje mogą przyczynić się w przyszłości do lepszego rozpoznania tej przewlekłej choroby.

O endometriozie mówimy wtedy, gdy tkanka podobna do błony śluzówki macicy znajduje się w innej części ciała niż macica. Szacunki mówią, że na endometriozę choruje ok milion Polek i  200 milionów kobiet na świecie, bez względu na status społeczny. Pochodzenie choroby nadal nie jest jasne.

Więcej informacji

Niezależny portal informacyjny o endometriozie - endometrioza.aid.pl

Ulotka dotycząca badania klinicznego dotyczącego endometriozy 

Badanie kliniczne w Polsce prowadzone przez MTZ Clinical Research 

Więcej o badaniu oraz kwestionariusz sprawdzający czy pacjentka kwalifikuje się do badania klinicznego na stronie TheSolsticeStudy.com 

Telefony z informacją o badaniu klinicznym
22 572 59 11
22 572 59 40
Bezpłatna infolinia
800 170 370 

Więcej o badaniach klinicznych 


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!