Tajemniczy powrót naszych przodków do Afryki

5 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Plemiona południowoafrykańskich łowców-zbieraczy nie żyły od tysiącleci w genetycznej izolacji. Okazuje się, że posiadają domieszkę DNA z Eurazji, które "wróciło" do Afryki trzy tys. lat temu.

Jednym z największych wydarzeń w dziejach ludzkości było opuszczenie Afryki, które wydarzyło się około 65 tys. lat temu. Część przedstawicieli Homo sapiens rozpoczęła wówczas eksplorację nowych kontynentów. Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że około 3 tys. lat temu odbyła się powrotna migracja – zachodniego, eurazjatyckiego DNA – najpierw do wschodniej Afryki, a później na jej południowy koniuszek.

Dotąd uważano, że zbieracko-łowiecke i pasterskie plemiona Khoisan z południa Afryki żyły od tysięcy lat w izolacji od reszty ludzkości. Najnowsze badania dowodzą jednak, że fragmenty ich DNA doskonale pasują do DNA ludzi zamieszkujących dzisiaj południową Europę, m.in. Hiszpanię i Włochy.

A ponieważ Eurazjaci mają w swoim genomie śladowe ilości DNA neandertalczyków (wymarłych krewniaków człowieka), wynika z tego, że i materiał genetyczny neandertalczyków może znajdować się u ludów rdzennie afrykańskich.

Plemiona Khoisan są wyjątkowe pod wieloma względami. Chociażby dlatego, że posługują się bardzo specyficznymi językami mlaskowymi. Ponadto, genetycznie oddzieliły się one bardzo wcześnie od wszystkich innych grup ludzkich.

Jak tłumaczy kierownik zespołu, David Reich z Uniwersytetu Harvarda, są to bardzo wyjątkowe, izolowane populacje, zawierające prawdopodobnie najdawniejsze linie genetyczne w porównaniu z resztą dzisiejszych populacji ludzkich.

Naukowcy nie spodziewali się więc, że znajdą w ich puli genetycznej geny eurazjatyckie. Zbadano DNA 32 osób należących do różnych plemion Khoisan. Nieoczekiwane fragmenty DNA najbardziej pasowały do Sardyńczyków, Włochów i Basków. Trafiły one do puli genetycznej Khoisan około 900-1800 lat temu, dużo wcześniej niż jakiekolwiek znane kontakty Europejczyków z południową Afryką.

Pośrednikiem mogło być plemię Khoe-Kwadi (należące do Khoisan), które przybyło do południowej Afryki z Afryki wschodniej około 2200 lat temu. Khoe-Kwadi byli i ciągle są ludem pasterskim, wypasającym owce i krowy. To prawdopodobnie oni wprowadzili pasterstwo do południowej Afryki.

U Khoe-Kwadi proporcja eurazjatyckiego DNA była najwyższa – do 14 proc. Co więcej, u plemion wschodnioafrykańskich, skąd wywodzą się Khoe-Kwadi, ta proporcja była jeszcze wyższa – do 50 proc.

Wynika stąd, że geny eurazjatyckie najpierw pojawiły się we wschodniej Afryce. Zdarzyło się to około 3 tys. lat temu. Tysiąc lat później przodkowie Khoe-Kwadi ruszyli na południe, niosąc ze sobą genetyczną domieszkę z Eurazji.

Wyniki badań ukazały się na łamach tygodnika "PNAS".(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!