Przyczyny poparzeń wśród dzieci

5 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Prostownice do włosów i naczynia z gorącymi napojami to najczęstsze przyczyny poparzeń wśród dzieci – informuje pismo „Archives of Diseases in Childhood”.

Zespół prof. Alison Mary Kemp z Cardiff University przeanalizował dane z trzech wiodących oddziałów leczenia oparzeń oraz pięciu izb przyjęć w Wielkiej Brytanii.

Najczęściej przywożono tam niemowlęta, które przewróciły gorącą filiżankę czy kubek. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa od skóry dorosłego. Dlatego każdy gorący napój może poparzyć dziecko – nawet w 15 minut po jego przygotowaniu.

Niemal trzy czwarte spośród 1215 dzieci leczonych z powodu oparzenia w ciągu dwóch lat miało mniej niż pięć lat. Jak wynika z badań, szczególne niebezpieczeństwo zagraża dzieciom w wieku jednego roku. Rodzice nie doceniają ruchliwości i inicjatywy swoich szybko rozwijających się potomków. Roczne dziecko mierzy średnio 75 centymetrów, co oznacza, że stół w jadalni, blat kuchenny czy palniki kuchenki są w jego zasięgu.

Wszystkie analizowane poparzenia gorącymi płynami (w sumie 709) miały miejsce w domu. W ponad połowie przypadków chodziło o gorące napoje. W co drugim przypadku dziecko wylało na siebie gorący napój ściągając kubek czy filiżankę ze stołu lub blatu kuchennego.

Oparzenia gorącymi przedmiotami u dzieci poniżej 5. roku życia były przeważnie spowodowane przez pozostawione w zasięgu dziecka żelazka i prostownice do włosów (mogą poparzyć nawet w osiem minut po odłączeniu od zasilania), niekiedy przez gorące ruszty otaczające palniki kuchenek czy rozgrzane drzwiczki piekarników. W rzadkich przypadkach przyczyną była zbyt gorącą kąpiel.

Częstość poparzeń gwałtownie spada około trzeciego roku życia, co zdaniem autorów ma związek z rosnącą świadomością zagrożeń, większą czujnością rodziców – lub częstszym przebywaniem dziecka poza domem.

Komentujący wyniki badań dla BBC specjaliści zalecali wyrobienie sobie bezpiecznych nawyków - na przykład odkładanie prostownic do włosów zawsze na wysoko umieszczoną półkę lub do odpornego na wysoką temperaturę pojemnika, trzymanie gorących napojów daleko poza zasięgiem dziecka oraz nie wpuszczanie dzieci do kuchni podczas gotowania.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!