Cztery podstawowe emocje, a nie sześć

5 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Z punktu widzenia naszej biologii cztery, a nie sześć podstawowych emocji jest najbardziej pierwotnych w ludzkiej twarzy – dowodzą naukowcy na łamach "Current Biology".

Powszechnie uważa się, że ludzka twarz wyraża sześć podstawowych emocji, które są uniwersalnie rozpoznawalne, niezależnie od języka czy kultury, a powstały na drodze ewolucji: szczęście, smutek, strach, gniew, zdziwienie i niesmak. Jednak najnowsze badania sugerują, że u ich podstaw są tylko cztery emocje.

W celu opisu wyrazów twarzy naukowcy z University of Glasgow posługiwali się tzw. jednostkami działania (ang. action units). Każda jednostka działania obejmuje określony zakres ruchu mięśni i czas trwania mimiki. Badanych fotografowano i modelowano komputerowo ich twarze.

W wyniku tych pomiarów dwa z sześciu wyrazów twarzy okazały się tożsame z dwoma innymi. Zdaniem naukowców, podczas gdy szczęście czy smutek sygnalizowane są odmiennymi ruchami mięśni, to strach i zdziwienie mają podobną cechę – szeroko otwarte oczy. Podobnie gniew i niesmak sygnalizowane są podobnie – przez zmarszczony nos.

To podobieństwo może oznaczać wspólne, bardziej podstawowe źródło tych sygnałów. Zdaniem naukowców na poziomie biologicznym podstawowe wyrazy twarzy są więc tylko cztery. Ewolucyjnie są one bardziej pierwotne. Dwa pozostałe, które wyodrębniły się później, niejako wyrastają z nich. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!