Stres matki jest zaraźliwy dla dziecka

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Napięcie psychiczne matki jest nie tylko łatwo wyczuwalne dla małego dziecka, ale wywołuje u niego ponadto analogiczne zmiany fizjologiczne – zawiadamia „Psychological Science”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) dowodzą, że następstwa stresu odczuwanego przez matkę można zaobserwować także u jej dziecka na poziomie reakcji fizjologicznych organizmu – emocje obydwojga ulegają automatycznej synchronizacji.

Dotychczas psychologowie społeczni zdołali wykazać istnienie podobnego zjawiska u ludzi pozostających w relacjach romantycznych. Teraz okazało się, że silna więź między matką i dzieckiem również pociąga za sobą tego typu dopasowanie emocjonalne.

Do udziału w niniejszym badaniu zaangażowano 69 kobiet wraz z dziećmi w wieku 12-14 miesięcy. Na wstępie dokonano u każdego z nich podstawowych pomiarów funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Potem rozdzielono maluchy i ich opiekunki, a kobiety poproszono o wygłoszenie krótkiego przemówienia oraz udział w 5-minutowej sesji pytań.

Panie uczestniczące w eksperymencie podzielono na trzy grupy. Kobiety z pierwszej grupy otrzymywały sygnały aprobaty od swoich słuchaczy w postaci potakiwania, uśmiechów i przychylnej pozycji ciała. Badane z drugiej grupy miały styczność z negatywnymi reakcjami: marszczeniem brwi, kręceniem głową i krzyżowaniem rąk. Pozostałe nie otrzymały żadnej informacji zwrotnej.

Po zakończeniu przemówień matki znów mogły przebywać w pobliżu swoich dzieci.

Tak, jak przypuszczano, największe pogorszenie nastroju i najsilniejsze oznaki stresu zaobserwowano u kobiet, które spotkały się z negatywnym odbiorem wystąpienia.

Jednak, co najważniejsze, po połączeniu matek z dziećmi zauważono, że u maluchów występują analogiczne reakcje fizjologiczne na stres jak u matek. W dodatku im bardziej zestresowana była matka, tym bardziej zestresowane stawało się dziecko.

„Nasze badanie pokazuje, że niemowlęta wyłapują i internalizują fizjologiczne następstwa stresujących wydarzeń, w których uczestniczą ich matki” – mówi Sara Waters, współautorka badania.

Badacze przekonują, że synchronizacja emocjonalna może przebiegać na poziomie wielu kanałów komunikacji obejmujących zapach, natężenie głosu, czy mimikę twarzy. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!