Szeroka twarz atrakcyjniejsza dla kobiet, które nie szukają stałego związku

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Mężczyźni o szerokich twarzach są bardziej atrakcyjni dla pań zainteresowanych krótkim związkiem - informuje pismo "Psychological Science".

Szersza twarz sygnalizuje dominację. Nie było jednak jasne, czy ten sygnał może mieć znaczenie dla późniejszego łączenia się w pary i czy jest atrakcyjny dla kobiet - zauważa autorka analizy Katherine Valentine z Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania.

Wcześniejsze badania wskazywały na związek szerszej twarzy ze skłonnością do agresji, przekonaniem o własnej sile czy z sukcesem finansowym. Cechy te kojarzą się z wysokim poziomem testosteronu i mogą być bardziej atrakcyjne dla pań zainteresowanych krótkim związkiem, lecz mniej interesujące dla pań poszukujących stałego związku - komentuje badaczka.

W badaniach wzięło udział 150 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 32 lat, którzy uczestniczyli w tzw. szybkich randkach (spotkaniach, podczas których czas na interakcję wynosi 3 minuty).

Twarze mężczyzn sklasyfikowano za pomocą oprogramowania komputerowego. Kobiety postrzegały panów o szerokich twarzach jako bardziej dominujących, a po spotkaniu częściej były zainteresowane kontynuacją znajomości przez pewien czas (także po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek czy atrakcyjność).(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!