Decyzje o rekonstrukcji piersi lepiej poznane

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Decyzja o rekonstrukcji piersi po mastektomii związana jest m.in. z wysoką samooceną kobiety i jej poczuciem własnej skuteczności - wynikło z badań koordynowanych przez dr Jolantę Życińską z katowickiego wydziału SWPS.

"Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, rak piersi jest wciąż najczęstszą przyczyną zgonów uwarunkowanych chorobą nowotworową wśród kobiet. Chociaż wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium rozwoju jest coraz większa, to jednak w przypadku jednej trzeciej pacjentek podejmowana jest decyzja o mastektomii. Zgodnie z wytycznymi towarzystw medycznych każda kobieta po mastektomii powinna mieć dostęp do rekonstrukcji piersi. Międzynarodowe badania wskazują jednak, że mimo informowania pacjentek i wyrównywania szans dostępu do rekonstrukcji, na zabieg decyduje się wciąż niewiele kobiet" –­ mówi dr Jolanta Życińska z katowickiego wydziału SWPS.

Zespół psychologów koordynowany przez dr Życińską wykazał, iż decyzja o rekonstrukcji piersi uwarunkowana jest dobrostanem kobiety, czyli wysoką samooceną i poczuciem własnej skuteczności - poinformowano w komunikacie SWPS. Rekonstrukcja nie jest zatem antidotum na złe funkcjonowanie po mastektomii, ale wyrazem akceptacji choroby i inwestycją posiadanych zasobów w celu osiągnięcia pełni własnych możliwości.

Dotąd dominowało podejście medyczne, zgodnie z którym brak symptomów depresji i lęku świadczy o jakości życia pacjenta. Takie czynniki okazały się jednak niewystarczające, aby móc zrozumieć proces podejmowania decyzji o rekonstrukcji piersi. Przeprowadzone badanie pokazało, że większą rolę odgrywają pozytywne aspekty dobrostanu: wysoka samoocena oraz przeświadczenie o możliwości podjęcia działań prowadzących do osiągnięcia celu. Oznacza to, że na rekonstrukcję piersi decydują się kobiety, które mimo przebytej mastektomii są przekonane o własnej wartości i skuteczności.

W badaniu analizowano także wiek, stan cywilny, wykształcenie i subiektywnie oceniany status materialny badanych kobiet. Okazało się, że status socjoekonomiczny nie miał znaczenia w procesie podejmowania decyzji. Ważny był natomiast stan cywilny, a dokładniej fakt posiadania partnera, co miało związek z pozytywnymi aspektami dobrostanu, które zwiększały prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o poddaniu się rekonstrukcji. Natomiast z wiekiem wzrastały objawy lęku i depresji, a decyzja o rekonstrukcji nie była rozważana. "Jakość życia kobiet rezygnujących z zabiegu okazała się najgorsza, zatem istotne jest objęcie wsparciem psychologicznym tej grupy" - skomentowano w komunikacie SWPS.

W kwestionariuszowym badaniu przekrojowym uczestniczyło 216 kobiet po mastektomii dokonanej z przyczyn nowotworowych. Średnia wieku badanych wynosiła 53 lata. 51 badanych kobiet oczekiwało w szpitalu na rekonstrukcję piersi. Badanie zrealizowano pod kierunkiem dr Jolanty Życińskiej, a współautorkami były dr Ewa Gruszczyńska z SWPS w Warszawie oraz mgr Alina Choteborska z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego „Repty” w Tarnowskich Górach.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Quality of Life Research".

PAP - Nauka w Polsce


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!