Francja/ Podręczne „narkomaty” wykryją ślady marihuany u kierowców

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

We Francji pojawią się w tym tygodniu w powszechnej sprzedaży podręczne „narkomaty”, czyli ekspresowe testery na obecność marihuany. Mają one zniechęcić palaczy konopi do siadania za kierownicą po zażyciu narkotyków.

Jak poinformowało radio France Info, po raz pierwszy we Francji testery narkotykowe będzie można kupić w powszechnej sprzedaży - w kioskach z tytoniem - w całym kraju. Według mediów, urządzenie, którego producentem jest firma Elicole, działa podobnie jak alkomat, z tym że w przypadku „narkomatu” do próbki potrzebny jest mocz badanej osoby. Wynik testu można poznać nie później niż po 5 minutach.

Testery są tanie – kosztują 3,5 euro z sztukę – i w związku z tym przeznaczone dla każdego odbiorcy. W pierwszej, próbnej fazie na rynku pojawi się 100 tys. takich urządzeń, potem – jeśli eksperyment się powiedzie - ma być ich więcej.

Dzięki nowemu testerowi każdy francuski kierowca, który palił marihuanę, przed ruszeniem w drogę będzie mógł sam sprawdzić, czy powinien prowadzić pojazd. „Narkomat” wykrywa obecność w organizmie THC - substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie. Ponieważ substancja ta może pozostawiać ślady nawet po kilku dniach, tester – jak podkreśla producent - może służyć zwłaszcza okazjonalnym palaczom konopi.

France Info dodaje, że „narkomat” może być przydatny także dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dzieci zażywają narkotyki.

Zgodnie z francuskim prawem, kierowcom, u których wykryje się ślady THC, grożą surowe kary: punkty karne, grzywna w wysokości 4,5 tys. euro, a nawet w skrajnym przypadku 2 lata więzienia.

Nad Sekwaną są już od dawna w powszechnej sprzedaży podręczne alkomaty. Dzięki nim każdy kierowca – zanim siądzie za „kółkiem” – może ocenić, czy jest zdolny do prowadzenia pojazdu. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!