Uczelnie, w tym wojskowe, chcą współpracować przy innowacjach

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zamierzają współpracować przy realizacji innowacyjnych technologicznych projektów badawczych i pozyskiwaniu na ten cel środków.

Głównym obszarem współpracy mają być zagadnienia związane m.in. z nowymi technologiami energetycznymi, bioinżynierią i technologiami kosmicznymi – poinformowali przedstawiciele uczelni podczas czwartkowej konferencji prasowej w Płocku.

Rektor WAT gen. bryg prof. Zygmunt Mierczyk podkreślił, iż uczelnia ta jest szczególnie zainteresowana w nawiązywaniu kontaktów z podmiotami, które pracują nad innowacjami i prowadzą ich wdrożenia. Dodał, że w tym kontekście szczególnymi partnerami WAT mogą być: Centrum Transferu Technologii płockiej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica oraz Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny.

„Prace, które chcemy wspólnie realizować, czy też dążyć do wdrożeń produktów, dotyczą szeroko rozumianej energetyki, chemii stosowanej, farmacji, ale także inżynierii kosmicznej i satelitarnej” – powiedział gen. Mierczyk.

Rektor WAT zaznaczył, że uczelnia ta nawiązuje współpracę ze wszystkim podmiotami zajmującymi się obszarami wiedzy związanej z rozwojem technologii kosmicznych czy satelitarnych, w tym m.in. informatyką i elektroniką. „To jest nie tylko wystrzeliwanie satelitów czy obserwacja kosmosu. To są również stacje naziemnie, systemy nawigacyjne i inne przedsięwzięcia technologiczne, które są przyszłościowe nie tylko w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa, ale również dla gospodarki narodowej” – powiedział generał.

Przypomniał, że WAT posiada obecnie 400 partnerów przemysłowych i kilka klastrów, w tym m.in. klaster inżynierii biomedycznej. „To jedyny klaster w Polsce, którym kieruje uczelnia. Udało nam się zgromadzić tylu partnerów, że utworzyliśmy i kierujemy tym klastrem, powodując dyfuzję innowacji do przemysłu” – podkreślił gen. Mierczyk. Zwrócił przy tym uwagę, iż uczelnia ta jako jedna z niewielu posiada własne produkty, które zostały wdrożone do praktyki przemysłowej.

Były minister zdrowia, dr. nauk medycznych Mariusz Łapiński, obecnie dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT, podkreślił, że w ramach klastra inżynierii biomedycznej opracowywane są technologie w zakresie onkologii, kardiologii i ortopedii. „Jednym z nowych kierunków, które otwieramy, jest unikalna technologia pokrywania grafenem protez ortopedycznych. Ze względu na właściwości bakteriobójcze grafenu będziemy go wykorzystywać także przy wytarzaniu urządzeń medycznych” - powiedział.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechaniczne i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym

Według Łapińskiego współpraca ze Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku dotyczyć może właśnie projektów naukowych związanych z inżynieria biomedyczną.

Zastępca rektora Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica doc. dr inż. Robert Żak poinformował, że czwartkowe spotkanie przedstawicieli uczelni, w tym WAT, było pierwszym w ramach planowanej współpracy. „Strony zapoznały się ze swoimi możliwościami, zaprezentowały też propozycje dalszej współpracy. Celem jest zawiązanie współpracy uczelni, ale również przemysłu w ramach rozwoju nowych technologii i nowoczesnej gospodarki” – oświadczył Żak.

Dodał, że współpracę między uczelniami będzie koordynowało Centrum Transferu Technologii, powołane specjalnie w tym celu w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica.

Żak przyznał, że jednym z zagadnień takiej współpracy może być np. system gaszenia pożarów przy pomocy pyłu wodnego, nad czym płocka uczelnia prowadzi badania od kilku lat. „Tematów wspólnych jest na pewno wiele. Celem jest wspólne występowanie o projekty, zdobywanie funduszy i prowadzenie badań” – dodał. Nie jest wykluczone, że Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica przystąpi do jednego z klastrów z udziałem WAT. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!