Regulator bólu w genach

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Wrażliwość na ból kontroluje genetycznie uwarunkowany mechanizm, którego „ustawienie” można zmienić - informuje "Nature Communications".

Wrażliwość na ból to cecha wysoce indywidualna, a jej mechanizm jest bardzo złożony. Wcześniejsze prace sugerowały, że mniej więcej w 50 proc. warunkują ją geny.

Zespół dr Jordany Bell z King's College w Londynie zbadał próg odczuwania bólu u 25 par identycznych (jednojajowych) bliźniąt. Uczestnicy, których ramię wystawione było na działania gorąca, mieli nacisnąć przycisk, gdy zaczną odczuwać ból.

Okazało się, że nawet przy w 100 proc. identycznym genomie próg bólu może być różny, zatem przyczyną tej rozbieżności w przypadku bliźniąt musi być wpływ środowiska lub zmiany w funkcjonowaniu genów.

Naukowcy zsekwencjonowali całe genomy bliźniąt i porównali je z genomami 50 niespokrewnionych osób. Okazało się, że chemiczne zmiany (na przykład metylacja) genów związanych z bólem mają związek z progiem jego odczuwania.

Badania nad włączaniem i wyłączaniem genów (proces znany jako epigenetyczna regulacja) to dziedzina o rosnącym znaczeniu.

Specjaliści komentujący badania dr Bell porównali ten mechanizm do regulatora natężenia światła używanego w lampach.

Ponieważ zmiany epigenetyczne są potencjalnie odwracalne, wyniki badań mogą posłużyć do opracowania nowych metod łagodzenia bólu – zarówno leków, jak i modyfikacji stylu życia. Co piąta osoba na świecie cierpi z powodu bólu – ostrego lub przewlekłego.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!