Apel do parlamentu o priorytetowe potraktowanie projektu ws. pediatrów

6 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Polskie Towarzystwo Pediatryczne apeluje do parlamentarzystów o priorytetowe potraktowanie projektu noweli, która umożliwi otwieranie młodym pediatrom wraz z internistami praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i podpisywanie umowy z NFZ.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Umożliwia on lekarzom pediatrom i internistom po zrobieniu specjalizacji otwieranie samodzielnych poradni POZ i podpisywanie umów z NFZ. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do komisji zdrowia.

Obecnie praktykę POZ może otworzyć lekarz po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej. Taką praktykę prowadzić mogą także interniści i pediatrzy, jednak tylko ci, którzy od lat pracują w POZ. Natomiast młodzi lekarze pediatrzy mogą być wyłącznie pracownikami placówki POZ lub liczyć na zatrudnienie w szpitalu. Nowelizacja ma umożliwić młodym pediatrom wraz z internistami otwieranie samodzielnych praktyk POZ.

W czwartek na konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Alicja Chybicka podkreślała, że taka nowelizacja to bardzo dobry krok, służący poprawie kompleksowej opieki nad dziećmi. Jak mówiła, obecnie połowa dzieci w Polsce nie ma dostępu do pediatry, ponieważ przyjmują oni prywatnie lub w szpitalach, a brakuje ich w przychodniach rejonowych w ramach POZ.

Jak poinformowała, PTP skierowało w czwartek apel do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz do posłów z sejmowej komisji zdrowia o poparcie inicjatywy podjętej przez ministra zdrowia. "Obowiązująca ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ogranicza prawa rodziców do wyboru lekarza, któremu chcieliby powierzyć opiekę nad swoim dzieckiem. "Głęboko wierzymy, że z racji pełnionego urzędu nie pozwolą Państwo, aby proces legislacyjny był przez kogokolwiek opóźniany i nadacie mu charakter priorytetowy" - czytamy w apelu.

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii prof. Anna Dobrzańska zaznaczyła, że lekarzy rodzinnych jest obecnie zbyt mało, aby oprócz leczenia bieżących zachorowań mogli zajmować się profilaktyką. Zwróciła uwagę, że profilaktyka w przypadku dzieci jest bardzo ważna, ponieważ "to, jak dziecko żyje, jak się odżywia, ma wpływ na całe jego późniejsze życie".

Wiceprezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski podkreślił, że pediatra i internista będą rozwiązywali większość problemów sami i nie będą kierowali pacjentów do specjalistów.

Jak wskazywał, najnowsze wyniki sondażu opinii publicznej potwierdzają, że Polacy oczekują powrotu pediatry do POZ. Poinformował, że badania przeprowadził CBOS w dniach 16-26 stycznia 2014 r. na próbie 1046 osób, metodą wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI) na zlecenie PTP, Federacji Towarzystw Pediatrycznych oraz 111 stowarzyszeń rodziców chorych dzieci.

Badanie pokazało, że 79,7 proc. badanych stwierdziło, iż gdyby miało wybór, wolałoby, aby w przychodni rejonowej opiekę nad jego dzieckiem sprawował pediatra, a 14,4 proc. - wybrałoby lekarza rodzinnego. 96 proc. oceniło, że oprócz lekarzy rodzinnych do pracy w przychodniach rejonowych powinni być dopuszczeni także lekarze pediatrzy.

93 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że dopuszczenie pediatrów do pracy w POZ poprawi opiekę medyczną na dziećmi, a 73 proc. - oceniło, że wpłynie to na zmniejszenie liczby konsultacji dzieci u innych specjalistów.

Wiceprezes PTP dodał, że podobne badanie zlecono także Gfk Polonia i wstępne wyniki badań są bardzo zbliżone, to - jak ocenił - potwierdza tylko, że społeczeństwo oczekuje wprowadzenia pediatrów do POZ. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!