Eksperci: skuteczne leczenie schizofrenii korzystne dla budżetu państwa

7 lut 2014 r.

Nowoczesne leczenie oraz kompleksowa opieka nad chorymi na schizofrenię przynoszą korzyści pacjentom, ale mogą również obniżyć wysokie koszty, jakie w związku z chorobą ponosi społeczeństwo i budżet państwa – ocenili eksperci w rozmowie z PAP.

„Leki nowej generacji mają dobre działanie antypsychotyczne, sprzyjają aktywizacji pacjentów, pozwalają na powrót do pracy, środowiska, ale nawet one nie pomogą jeśli w całym systemie nie zmieni się podejście do chorych psychicznie” – ocenił w rozmowie z PAP psychiatra dr Andrzej Bączkowski ze Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

Specjalista przypomniał, że Narodowy Projekt Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 zakłada rozwój alternatywnych do szpitali form opieki nad osobami chorującymi psychicznie. Jego celem miał być m.in. rozwój oddziałów dziennych, opieki ambulatoryjnej, zespołów opieki środowiskowej (która polega na tym, ze zespół profesjonalistów zajmuje się pacjentem w miejscu jego zamieszkania) oraz centrów pomocy kryzysowej. Sprzyja to powrotowi osób ze schizofrenią do aktywności zawodowej i społecznej.

„Jednak w Polsce leczenie środowiskowe w zasadzie nie funkcjonuje, gdyż sama inicjatywa NFZ, bez szerokiego wsparcia ze strony władz samorządowych nie podoła tak wielkiemu zadaniu organizacyjnemu i finansowemu, jak utworzenie powiatowych centrów psychiatrycznej opieki środowiskowej” – ocenił dr Bączkowski.

Podczas debaty PAP, która odbyła się 23 stycznia - w związku z prezentacją raportu pt. „Schizofrenia – perspektywa społeczna. Sytuacja w Polsce” - konsultant krajowy ds. psychiatrii prof. Marek Jarema zaznaczył, że finansowanie świadczeń psychiatrycznych w Polsce pozostaje "na katastrofalnie niskim poziomie”, a liczba zespołów opieki środowiskowej powinna wynosić 400-500 zamiast kilkadziesiąt, jak obecnie.

W odpowiedzi na to Maciej Karaszewski z NFZ zapewnił, że fundusz prowadzi politykę zachęcania do tworzenia zespołów opieki środowiskowej oraz oddziałów dziennych. Według niego w latach 2010-2013 finansowanie zespołów leczenia środowiskowego wzrosło o 150 proc. (z kilku do ponad 20 mln zł). (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!