Burzliwe relacje z rodzicami mogą zaważyć na powodzeniu związku

7 lut 2014 r.

Fot. Shutterstock

Relacje z rodzicami - burzliwe czy przyjacielskie - mogą mieć wpływ na to, jak ułoży się życie uczuciowe dzieci nawet wiele lat później - wynika z obserwacji badaczy z University of Alberta (Kanada).

Badania dowodzą, że istnieje "niewielkie, ale ważne powiązanie między jakością relacji rodzic-nastolatek a związkami uczuciowymi 15 lat później". Badacze twierdzą, że "efekty mogą być długoterminowe".

Ekspert od związków i współautor badania Matt Johnson posłużył się danymi ze Stanów Zjednoczonych, zgromadzonych na przestrzeni 15 lat.

Analizy wykazały - co nie musi zaskakiwać - że dobra relacja nastolatków z rodzicami skutkuje nieco wyższą jakością romantycznych związków w późniejszym życiu. Zdaniem Johnsona jest to lekcja budowania intymnych więzi. "Ludzie traktują swoje relacje jako coś odrębnego i nie widzą powiązań między jednymi a drugimi, np. między układami rodzinnymi a związkami uczuciowymi. A jednak zrozumienie naszego wkładu w relacje z rodzicami jest istotne dla wychwycenia tendencji do powielania zachowań - pozytywnych i negatywnych - w intymnym związku" - przekonuje badacz.

Nie oznacza to jednak, że rodziców należy winić za niepowodzenia w związkach dorosłych ludzi - zastrzega Johnson. "Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że w zdrowym związku każdy ma swoją rolę do odegrania i każda osoba musi wziąć na siebie odpowiedzialność za wkład w jego dynamikę" - dodał.

W badaniu wzięto pod uwagę prawie 3 tys. osób, które przepytywano na różnych etapach życia, w wieku od 12 do 32 lat. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!